Aktuality | Menič napätia - ako...

Menič napätia - ako vybrať ten správny?

23.02.2012
Menič napätia - ako vybrať ten správny?

Menič napätia je zariadenie, ktoré mení jednosmerný prúd v aute na štandardný striedavý. To nám dovoľuje pripojiť na batériu v aute alebo lodi klasické elektrické zariadenia či už pre zábavu, prípad mimoriadnej udalosti, alebo jednoducho pre pohodlie.

Meniče napätia sú malé obdlžníkové prístroje. Majú výstup s konektrorom, ktorý sa pripája priamo do zásuvky zapaľovača v palubnej doske. Môžu byť takisto dodávané s káblami a svorkami na pripojenie priamo k batérii. Menič napätia má zvyčejne jednu alebo dve zásuvky pre štandardné elektrické zástrčky. Notebook, prenosné DVD, prehrávač alebo herná konzola sú len malou ukážkou zariadení, ktoré môžte používať v aute. Menič napätia sa skvelo hodí pre kempovanie na miestach, kde nie je elektrina. Touster, mixér, všetko môžete používať naďalej.

Existuje mnoho meničov napätia, ktoré sa líšia predovšetkým výkonom. Potrebný výkon meniča je závislý od toho, koľko zariadení a s akým príkonom naň chcete napojiť. Ak má Váš menič dve zásuvky a Vy chcete používať dve zariadenia naraz, sčítajte ich príkon a k výsledné číslo navýšte aspoň o 50%, aby sa zohľadnili vrcholy a výkonové špičky. Napríklad ak má Váš DVD prehrávač príkon 100W a notebook ďalších 100W, odporúča sa menič napätia s výkonom minimálne 300W.

Ak menič napätia používate trvalo vo vozidle, ktoré nie je naštartované, mal by byť motor naštartovaný najmenej raz za hodinu na dobu 10 - 15 minút, aby sa batéria nevybila. Menič správne pracuje len za predpokladu, že je batéria v dobrom stave a plne nabitá. Ak sú na batériu kladné veľké nároky, slabá batéria sa vybije veľmi ľahko. V extrémnom prípade môžete zostať nepojazdný a preto si pred použitím meniča napätia v stojacom aute vždy overte stav batérie. Ak sa menič používa v idúcom aute, nemal by nastať žiaden problém a to ani pri zvýšených nárokoch na výkon.


Menič napätia

Meniče napätia dodávajú jeden z  troch rôznych druhov priebehu napätia:

  • obdlžníkový priebeh
  • modifikovaný obdlžníkový priebeh (modifikovaný sínusový priebeh)
  • čistý sínusový priebeh

Tri rôzne priebehy predstavujú tri rôzne kvality, tri rôzne výkony a tri rôzne cenové kategórie. Obdlžníkový priebeh má za následok nerovnomernú distribúciu výkonu, nie je efektívny pre spustenie všetkých zariadení. Boli to prvé vyrábané typy meničov, v dnešnej dobe sú už zastaralé. 

Priebeh v modifikovanej sínusoide dodáva meniču silu ktorá je konzistentná a dostatočne efektívne prevádzkuje vačšinu zariadení. Tento typ meničov napätia je medzi užívateľmi najobľúbenejší. 

Čisté sínusové meniče napätia sú najdrhašie, no tiež poskytujú najviac konzistentný výstup. Niektoré citlivé zariadenia ako napr. zdravotnícke pomôcky, zariadenia s premenlivou rýchlosťou alebo dobíjacie prístroje vyžadujú sínusový priebeh. Ak si nie ste istí, či zariadenie ktoré chcete použiť vyžaduje čistý sínusový priebeh, kontaktujte výrobcu alebo predajcu tohto zariadenia.

 Vždy používajte  menič napätia, ktorý má dostatočný výkon vhľadom na pripojené zadiadenia. Vyhnite sa používaniu adaptérov, ktoré dovoľujú pripojiť viac zariadení, než pre koľko je menič určený.