Recenzie | Autorádiá | Alpine CDA-9857R

Alpine CDA-9857R

11.08.2011
Alpine CDA-9857R

S tohtoročným prehľadom modelov Alpine som mal trochu problém aj ja. Pôvodne som chcel začať vetou:...

S tohtoročným prehľadom modelov Alpine som mal trochu problém aj ja. Pôvodne som chcel začať vetou: predstavíme si najvyšší model CD rádia od Alpine, ale pri pohľade do cenníka zistíte, že nad 9857-čkou stojí ešte minuloročná dvojica 9853 a 9855 (16 990 a 21 990Sk). Určite je veľmi zaujímavý aj fakt, že v ponuke je stále model 9812 z roku 2003 (za viac než dobrú cenu 13 990 Sk), ktorý je svojou výbavou určený najmä audiofilom a ktorý nemá priameho nástupcu.

Takže sa opravujem: predstavíme si hierarchicky najvyššiu novinku v triede CD receiverov pre rok 2006: model CDA-9857R.

9857-čka je predstaviteľkou „vlnkového" dizajnu a aj podľa toho jednoznačne spoznáte, že ide o nový modelový rad 2006 (ešte jedna zaručená možnosť - nové modely majú šesticu presvietených tlačidiel napravo od Volume, staršie modely štvoricu naľavo). Popod veľký, otočný potenciometer Volume (veľmi dobrý, chválime) sa tiahne dizajnová vlnovka cez celý spodok predného panela. O tom, že ide o premyslený marketing svedčí aj ten fakt, že podobné krivky nájdete na tohtoročných Panasonícoch, aj na Pioneeri DEH-30, ktorý bol postavený podľa marketingového prieskumu. Poďme však späť ku Alpine - zaujíma nás predsa špičkový zvuk, nie? Alpine za posledný rok prešlo veľkou zmenou. Drvivá väčšina autohifistov totiž chce najprv dobrú cenu, a až potom zvukové korekcie, nekompromisný zvuk, aktívne výhybky... Alpine sa tomu prispôsobil. Stále sa síce môžete spoľahnúť, že rádio s lepším zvukom zoženiete len veľmi ťažko, ale audio-filské vychytávky sa už líšia model od modelu. 9857-čka je napríklad jediné CD rádio z nového modelového roku, ktoré má 4V výstupy (modelový rok 2003 ich mal v polovici prístrojov). Na druhej strane to umožnilo ponúknuť Alpine za konkurencieschopné ceny. Na špičkový model už nepotrebujete 25 litrov, stačí 16 990. A to je zmena, ktorá sa počíta. Samozrejme, nejde tu len o počet voltov. Tých zmien je viacero. Len upozorňujem, že ak patríte ku zvukovým fanatikom, musíte stráviť na katalógom oveľa viac času, aby ste si vybrali správne. Ak chcete nový model, výberom 9857 zv vsádzate na istotu. Kompletné RCA výstupy: 6* (teda pred-né/zadné/subwoofer), príprava pre iPod, biolite grafický displej s perfektným rozlíšením a dvomi riadkami textu (teda plnohodnotný prístup ku MP3), spomínané perfektné Volume a dobré zvukové korekcie.

Z negatív musím spomenúť enormné prehrievanie chladiča - rádio má 4*60W koncák, čo je síce super, ak nechcete prikúpiť zosilňovače, ale musíte dať veľký pozor, čo všetko je v šachte za rádiom, aby ste nepoškodili slabšie izolácie horúcim chladičom. Poteší však možnosť koncák úplne vypnúť, ak signál zosilňujete externými zosilňovačmi. Ani kolískové tlačidlá pred-volieb nepatria ku mojim obľúbeným, zvlášť ak sú zapustené takmer do roviny s panelom. Tuner je klasickou slabinou Alpine a s tým nenarobíte nič. Čo sa týka zvukových korekcií, tak zďaleka to síce nie je legendárny model 9835 (z roku 2004), ale Bass Engine poteší. Je to v podstate parametrický ekvalizér pre basovú sekciu. Frekvencie 60/80/IOO/l20Hz, Q-fak-tor (šírka pásma) 1,25/1,00/0,75/0,5 a útlm/zdvih v rozsahu -7 až +10. To je číselná hodnota a každý stupeň predstavuje 2dB. Čiže basy môžeme zdvihnúť až o 20 dB!! Preto velikánsky pozor, lebo ak toto urobíte s nejakým slabším basákom a vytočíte Volume hodne doprava, pocítite, ako smrdí spálená cievka... Výšky môžete ovplyvniť klasickým pridaním/ubraním o +-7 (takže v decibeloch je to +-l4dB, čo je tiež dosť - pozor na výškače!), na frekvenciách Ik 7,5/10/12,5/15 kHz. Klasikou zostáva Loudness. Na časové korekcie zabudnite,čoI je však horli šie, chýbajú aj pásmové priepuste. Zrejme si v Alpine spočítali, že kto chce lepší aparát, kúpi si externé zosilňovače a zvuk oreže tam, avšak stále je lepšia možnosť urobiť to aktívne na rádiu. Nuž išlo sa po dobrej cene, na to nesmieme zabúdať.Zo zaujímavých funkcií musím spomenúť netradičné prepínanie podsvietenia - môžete si totiž zvoliť modré, alebo červené podsvietenie tlačidiel. Displej okrem nastavenia jasu disponuje aj cyrilikou, teda dokáže zobrazovať ruské znaky (som zvedavý, kto máte doma Vysockého v MP3 a s popisom v azbuke). Dobrou funkciou typickou pre Alpine je BlackOut, teda možnosť úplne vypnúť displej. Po stlačení nejakého tlačidla svieti tri sekundy a potom sa úplne vypne - fantastická vec ak cestujete v noci. Dostatočný počet znakov som už spomínal, takto si predstavujem využitie toho, že prehrávam MP3/WMA. Vynikajúce je aj vyhľadávanie MP3/WMA skladieb. Tlačidlom vedľa Volume zvolíte, či idete hľadať albumy, alebo skladby a otáčaním Volume vám na displeji bežia názvy. Vyberiete, potvrdíte, hráte. Takto má vyzerať vyhľadávanie MP3-jok na autorádiu! Ku d i s p I e j u sa viaže ešte jedna vec, s ktorou som sa doteraz stretol len u číňancov. Nastavíte čas a dátum a zadáte dátum vášho narodenia. V menu zvolíte, že chcete uvítacie pozdravy a rádio tak bude možno jediný člen rodiny, ktorý si spomenie, že máte narodeniny, pozdraví vás na Ježiška a na Nový rok. Somarinka, ale možno poteší.

Príjem a zvuk. To prvé prejdime rýchlo, typický Alpine. Voľačo naladí, ale nespoliehajte sa na to, že na slovenských cestách bude hrať a nie šumieť. Nie je to zlé rádio, patrí ku priemeru. Avšak na našom území a s kvalitou pokrytia signálom aká existuje, to znamená rýchlo pohľadať CD disk a šup ho tam. A pre da.- toto si kupujeme Alpine. Ak n SI ste zainvestovali do reproduktorov (dúfam že áno, a nemáte tam nejaké šunky za dva litre vo výpredaji), tak okamžite pochopíte, že investícia do kvality sa oplatila. Ten zvuk, to je vec, kvôli ktorej Alpine odpustíte všetko ostatné. Dynamika, rozlíšenie, čistota... Všetko tak, ako má byť a záleží už iba od reprákov, zosilov a montáže, či bude Rišo u vás v aute, alebo nie. V porovnaní s najvyššími modelmi z minulých rokov je tam jeden-dva bodíky schodok, ale stále je to špička. A nezabudnite, že ho kupujete za 16 990, nie za 23, či 25 tisíc! Takže s nejakým tým bodíkom dole sa musí rátať. Ak však nemáte repráky nad 10 tisíc a nie ste úchyl, tak ten rozdiel veľmi nezaznamenáte. Ak patríte ku netopierom, vždy môžete siahnuť po modeli CDA-9855, ktorý zostal v ponuke aj na tento rok (pripravte si však 21 990 koruniek). Verdikt? Ak zvuk, tak Alpine. Táto veta platí naďalej.

Prevzané z časopisu auto-hifi 4/2006