Recenzie | Autorádiá | Alpine CDE-9846RM

Alpine CDE-9846RM

11.08.2011
Alpine CDE-9846RM

Po menšej odmlke vítame v našich testoch opäť legendárnu značku - Alpine. Minulého testu, keď...

Po menšej odmlke vítame v našich testoch opäť legendárnu značku - Alpine. Minulého testu, keď sme trápili stroje do 5 tisíc, sa Alpine nemohol zúčastniť z prozaického dôvodu - 9846 je základný model a stojí 6 a pol tisíc. Takže Alpine pokračujev snahe ponúkať kvalitu a nepúšťa sa do cenových vojen „za každú cenu". Je to vidieť aj na dnešnom zástupcovi, ktorý ponúka tradične výbavu pre audiofllov, nie pre „dizajnistov". Aj keď Alpine trošku zľavil z nekompromisnosti a 9846-tka má iba 2V RCA výstupy, Volume je kolískové a tlačidlá trochu tvrdšie, stále je to značka, ktorej ide o zvuk až v prvom rade! Čistý dizajn, zopár tlačidiel, skromný displej budia dojem celkovej jednoduchosti prístroja. Ak si však pozorne prezrieme manuál, zistíme, že to vôbec nie je také, ako to na prvý pohľad vyzerá.

Klasický RDS tuner s pomerne rýchlym ladením, ale tradične slabším príjmom ponúka funkciu Radiotext, ktorú budete márne hľadať aj u drahších konkurentov. Rovnako disponuje CD-Textom, a všetkými zobrazeniami ID3 Tagov, vrátane bitrate. RCA výstup je len jeden a môžete ho navoliť ako Front, alebo ako Subwooferový. V druhom (logickejšom) prípade budete mať v menu k dispozícii ovládanie hlasitosti subwoofera, ako aj parametrický ek-valizér na jeho vyladenie. Frekvencie 60/80/100/120 Hz, 4 úrovne strmosti krivky (tzv. Q-faktor) a výstupnú úroveň 0 až +15. Podľa mojich skúseností je práve +15 hodnota „nulová", takže výstup subwoofera nepridávate, ale uberáte. Netradične veľký zdvih je potom pri klasických basoch a výškach. +-l4dBna IOkHza+20/-l4dBna60Hz. Zvlášť ten zdvih o 20dB na basoch (60Hz) mi robí starosti, pretože to je už hodnota, kedy menej „počujúci", alebo začínajúci autohifisti môžu pokojne odpáliť repráky vo dverách.

Na obsluhu Alpine si je treba navyknúť a pozrieť si návod. Inak sa len ťažko dozviete, že si MP3-jky môžete vylistovať zo zoznamu počas hrania. Alpine je zbytočné trápiť vyhľadávaním staníc v éteri. Ak bývate mimo podunajskej nížiny, tak sa jednoducho zmierte s tým, že táto značka nie je žiaden lovec staníc. Ladí iba tie silné a pri zlom príjme to rýchlo vzdáva. Všetky peniaze išli do CD sekcie a spoznáte to najpozdejšie pri prvom vložení disku. Okamžitý nával kvalitného zvuku počujú aj tí menej skúsení. Naozaj neviem, prečo by to tak nemohli robiť všetci, ale faktom zostáva, že v týchto cenách je jediným konkurentom značky iba Clarion. Čistota zvuku, rozlíšenie, vernosť, farba - to všetko sú fragmenty, z ktorých vám Alpine poskladá perfektný zvukový zážitok. Samozrejmosťou sú kvalitné repráky, je blbosť kúpiť si Alpine a do reprákov dať iba 2-3 tisícky. Je to ako mať Porsche obuté na 14"z Felície. Na druhej strane táto vernosť robí škodu pri MP3 skladbách, keď dokonale odhalí nedokonalosť tohto formátu. Ani 320 kbps bitrate nezaručí „počúvateľnosť" MP3-jok. Najmä ak po počúvaní originálneho, dobre nahra-tého CD-čka vložíte disk s MP3 skladbami, budete v šoku, čo sa stalo. Toto je daň za kvalitu. Alpine je pre tých, čo chcú zvuk. Nič iné ho nezaujíma.

Prevzané z časopisu auto-hifi 4/2006