Recenzie | Autorádiá | Alpine iDA - X001

Alpine iDA - X001

11.08.2011
Alpine iDA - X001

Nepamätám si rok, kedy spoločnosť Alpine nekorunovala svoju pozíciu na trhu. Vždy príde s novým...

Nepamätám si rok, kedy spoločnosť Alpine nekorunovala svoju pozíciu na trhu. Vždy príde s novým prevratným produktom, ktorý v najhoršom získa len jedno prestížne ocenenie. Pýtate sa, prečo toľko chvály? Odpoveď je ľahká: jednoducho sú to fakty! :-)

i DA-X001 je zaujímavá vecička zvnútra i zvonku. Zabudnite na staromódne CD-čka, na ktoré sa aj tak nezmestí poriadna dávka hudby. Budúcnosť je vo flashpamäťových prehrávačoch, do ktorých sa zmestí podľa kapacity až 10-násobne viac pesničiek ako na klasické optické médium.

Z toho dôvodu vám dnes predstavím vynikajúci produkt zameraný výlučne na podporu jedného prehrávača. Nejde o hocijaký prehrávač, ale rovno o iPOD, ktorý láme rekordy nielen v USA, kde je doma, ale aj po celom svete, kde sa ho predalo vyše 100 miliónov kusov. V Strednej Európe dosiahol predaj nárast neuveriteľných 256 percent a viac ako 78 percent Američanov v aute počúva práve iPOD. Namiesto klasickej šachty na CD-čka je teda k dispozícii konektor na priame spojenie s prehrávačom. Aby toho nebolo málo, k iDA je dokonca možné pripojiť iPOD i ďalšie USB pamäťové zariadenie pomocou USB konektora. Cez toto USB sa teda dá pripojiť aj druhý iPOD.

Takto sa dostanete k počtu pesničiek, o akom sa vám doteraz ani len nesnívalo. Celé riadenie a prehľadávanie obsahu prebieha pomocou rotačného ovládača na prednom paneli a zopár tlačidiel v duchu dizajnu autorádií Alpine. Prednému panelu dominuje TFT farebný displej s rozlíšením 320 x 240 pixelov. Ten má podobnú štruktúru zobrazovania informácií ako displej iPOD-u, čo je veľmi praktické.

O zvuku v tomto prípade netreba pochybovať, digitálnym spojením sa dosiahol dátový tok, ktorý zabezpečí ten najkvalitnejší prenos každého tónu. O kvalitu sa navyše stará aj 24-bitový burr-brown D/A prevodník či tri výstupy spred zosilňovačov. Výkonový zosilňovač tvorí v tomto prípade MOSFET koncový stupeň s výkonom 4 x 50 W.

Pre tých, ktorí sa obávajú, že toto rádio priveľmi špecifické, treba dodať, že obsahuje aj klasický AM/FM tuner s predvoľbami a s funkciou RDS. Na počúvanie rádia vám asi neostane veľa času, pretože keď zistíte, že k tejto jednotke môžete pripojiť aj Bluetooth adaptér a obsluhovať tak zoznamy hovorov priamo z rádia, nebudete chcieť telefonovať inak než cez iDA-X001. Všetko príslušenstvo sa pripája pomocou známej digitálnej firemnej zbernice Ai-NET Bus, takže nemajte strach, že by nezvládala aj CD/MP3 menič alebo čokoľvek, čo používa túto zbernicu zo sortimentu značky Alpine.

Ešte sa vrátim k oceneniam. Tento produkt ešte ani nedorazil na európsky kontinent a už získal ocenenie portálu www.ilounge.com „best od show“ ako najlepší „iPOD-spriaznený“ produkt za návrh excelentného iPOD spriazneného softvéru, technického vybavenia a príslušenstva. Ocenenia sa udeľovali na výstave 2007 Macworld Conference & Expo v San Franciscu. Tejto slávy sa mu dostalo vďaka rýchlosti spojenia, čitateľnosti informácií na displeji a, samozrejme, ovládateľnosti. Rádio bolo stavané ako „výrobok pre iPOD“, a túto slávu si teda naozaj zaslúži.

Na slovenský trh sa iDA-X001 dostane v apríli tohto roku, za cenu približne 16-tisíc korún. Osobne sa veľmi teším na naše osobné stretnutie.

Zdroj: AT magazín 03/2007