Recenzie | Autorádiá | Blaupunkt San Remo MP26

Blaupunkt San Remo MP26

11.08.2011
Blaupunkt San Remo MP26

Blaupunkty sú naopak v našich testoch viac než častými hosťami. Je to dôkaz toho, že sa nemajú...

Blaupunkty sú naopak v našich testoch viac než častými hosťami. Je to dôkaz toho, že sa nemajú za čo hanbiť a že sa nejakého zápolenia neboja. Blau-punkt ako značka mal na slovenskom trhu v minulosti fantastické postavenie a meno, posledných pár rokov saku starej sláve snaží urputne vrátiť. Modely na to má, potvrdzuje sa však veta, že tisíc dobrých zákazníkov sa vyrovná jednému zlému.

A najťažšie sa získava späť dobré meno. Pritom Blaupunkty patria svojimi vlastnosťami medzi svetovú špičku a na našom trhu urputne bojujú aj svojou cenou (stačí občas pozrieť na akcie autohi-ficlubu). Dnešný model San Remo, má v názve šestku na konci (MP26), čo svedčí o tom, že je to model prerok 2006. Táto matematika platí už roky a ľahko tak viete, s akým starým rádiom máte do činenia.

San Remo je druhým najlacnejším Blaupunktom s MP3 podporou (test lacnejšieho Calgary nájdete v minulom čísle). Novinkový model má nový dizajn, netradičné biele podsvietenie displeja (mimoriadne dobre čitateľné) a neergonomické, malé, tvrdé tlačidlá. Najmä kolískové Volume má veľmi tvrdý chod, čo je dosť otravné. Inak sú tlačidlá rozvrhnuté veľmi dobre a toto rádio budete bez problémov ovládať aj bez návodu. Zaujal ma počet miest na displeji - deväť, je to absolútne netypické číslo (väčšinou je buď 8, alebo 10). Výbava je tradične slušná, napriek tomu, že na to rádio nevyzerá. Môžete pripojiť CD menič, iPod adaptér, diaľkové ovládanie, jeden prístroj cez AUX vstup, RCA výstupy sú však len pre zadné kanály a sú 3Voltové. San Remo podporuje aj WMA formát, hoci sa to len tak ľahko nedozviete - na paneli je iba logo MP3 a aj pri prehrávaní WMA súboru zhasne logo MP3, ale žiadne WMA sa nerozsvieti. Návod upozorňuje na bitrate a odporúča maximálne 256 kb/s, ale rádio nemalo žiaden problém s mojimi nahrávkami s 320 kbps tokom.

Zvuk ovplyvníte jednoduchým nastavením basov/výšok a funkciou X-Bass. K dispozícii je aj ekvalizér s 3 krivkami. Príjem a zvuk je to, čo ma na tomto rádiu prekvapilo asi najviac. Blaupunkt neustále vychvaľujeme kvôli príjmovým vlastnostiam. Nuž, tentokrát to bolo iba ľahko nadpriemerné, žiaden zázrak sa nekonal. Ak chcete naladiť aj slabé stanice, musíte v menu vypnúť všetky RDS funkcie, vrátane RDS. Ale ani pri zlom príjme Blaupunkt nedrží slabú stanicu, síce nešumí (pretože potláča zlý signál), ale mlčanie vám veľmi nepomôže. Snáď ešte väčším prekvapením bol posluch CD. Chvíľku som neveriacky pozeral, či tam mám naozaj Blaupunkta. Zmizlo tradičné zahalene zafarbenie, namiesto toho sa ozval jasný, čistý zvuk, ktorý charakterom najviac pripomínal Pioneer. Ak vám teda vadilo na Blaupunktoch, že všetko hralo až príliš uhladene a pohodovo, tak tento nový model má absolútne odlišný zvuk. Takisto MP3 skladby hrali akoby so zvýšenou dynamikou a jasne, so zvýraznenými stredmi a výškami. Počúvalo sa to veľmi dobre. San Remo bude zrejme prvým modelom, kde sa prejaví iný zvukový charakter značky a som zvedavý na ďalšie modely z tohto roku.

Prevzané z časopisu auto-hifi 4/2006