Recenzie | Autorádiá | Clarion DXZ 368 RMP

Clarion DXZ 368 RMP

11.08.2011
Clarion DXZ 368 RMP

Clarion vidíme v našich testoch vždy veľmi radi, pretože po jeho zapojení sa vždy začínajú...

Clarion vidíme v našich testoch vždy veľmi radi, pretože po jeho zapojení sa vždy začínajú nekonečné diskusie o tom, čo je to dobrý (a najlepší) zvuk. Clarion je jedna z dvoch značiek, ktoré stavajú na zvuku pre audiofilov a spolu s Alpi-ne vždy zvádzajú urputné boje o prvé miesto. Okrem toho je Clarion takmer vždy stávkou na istotu, čo sa týka kvality a prevedenia rádia.

Aj keď musím priznať, že v posledných dvoch rokoch musel aj Clarion vyhovieť tlaku ekonómov a pri lacnejších modeloch vidíme viac plastov a horšie tlačítka, vždy je v rámci našej tolerancie.

368-čka má jeden z tých dokonalým potenciometrov Volume - veľký,s jemných chodom a krokovaním, kvalitne pogumovaný dookola. V novom modelovom roku sa dizajnér trochu vybláznil a do jeho blízkosti umiestnil ďalšie ovládacie tlačidlá. Z hľadiska šoféra a jeho naťahovania sa za rádiom je to síce pozitívne, avšak výkyvný, hrubý „gombík" trochu zavadzia práve pri pridávaní hlasitosti. 368-čka je zaujímavá aj svojou výbavou.

Clarion bol vždy trochu vpredu čo sa týka rozširovania systému, museli ste však byť fanda, aby ste tomu prišli na chuť. Aj dnešné lacné rádio totiž dokáže ovládať firemný CD/DVD menič, TV tuner, DAB tuner, pripojíte ku nemu firemné Bluetooth handsfree, môžete dokúpiť diaľkové ovládanie. Trošku zamrzí, že RCA výstup je iba pre jeden pár kanálov (zadné), ani s výstupnou úrovňou to nik neprehnal (l,8V). Negatívny modrý displej (biele písmo na modrom podklade) je dobre čitateľný. Rádio podporuje oba formáty: MP3 aj WMA. 10 miestny displej je podľa mňa minimum, ak chcete vedieť názov kapely a interpreta, zahrnuté v ID3 Tagoch. Zaujímavé je, že sa dá vypnúť vnútorný zosilňovač, ak by ste používali iba ten externý (vhodné pre súťažiacich v EMMA pur passive kategórii). Príjem je tradičnou slabinou Cla-rionov a hoci v poslednom teste prekvapil veľmi slušným príjmom, dnešný model potvrdzuje fakt, že Clarion stavia rádiá pre fanatikov kvalitného po-sluchu z CD diskov. Po vložení EMMA SQ disku bolo okamžite počuť, že hrá zaujímavý prístroj. A začali sa hodiny porovnávania s Alpine. Aj keď dostali rovnaký počet bodov, Clarion hrá akoby vyššie, svetlejšie, s trošku väčším priestorom, ale bez úplne hlbokých spodkov. Je to zaujímavé a ťažko povedať, kto je vernejší. Každý má svoje plusy a mínusy, vyšla nám z toho dnes remíza. V každom prípade, ak ste zvukový fanatik, o iných značkách ani nepremýšľajte. MP3-jky budete musieť pretrpieť - Clarion vám na nich odhalí všetky chyby, do poslednej. Buď budete počúvať, iba originály, alebo si zvyknete a zvuk upravíte cez korekcie. Pozor si dajte najmä na M-B Ex funkciu, ktorá bez problémov pošle slabé repráky na onen svet, pretože najmä na basoch je veľmi účinná. Ak ste teda fanatik na kvalitný posluch, je to jedno z dvoch rádií (dnes) o ktorom uvažujte. Dobré repráky sú podmienkou.

Prevzané z časopisu auto-hifi 4/2006