Recenzie | Autorádiá | Orava AR-106

Orava AR-106

11.08.2011
Orava AR-106

Aj rádiá predávané pod značkou Orava sú u nás častými hosťami a častokrát nás privádzajú...

Aj rádiá predávané pod značkou Orava sú u nás častými hosťami a častokrát nás privádzajú do úžasu svojimi schopnosťami, ale najmä cenou. 106-tka iba potvrdzuje vyššie napísané. Po rýchlom preštudovaní výbavy som ju chcel vyradiť z testu, pretože bolo jasné, že sa nemôže zmestiť svojou cenou. Na moje veľké prekvapenie však o jednu korunu skončila pod limitom!

V prvom rade má Bluetooth hand-sfree. S touto funkciou sa stretávame pri rádiách nad 10 tisíc, nemohol som uveriť, že Orava nastúpila s tak nízkou cenou. Ale je to tak - Bluetooth prepojenie, 10 miestna klávesnica, veľký, grafický displej s tromi farbami podsvietenia. Zabudovaný mikrofón v prednom paneli, priložené diaľkové ovládanie. Po spárovaní s vaším mobilom funguje Orava ako bezproblémové handsfree.

Zvuk ide cez reproduktory auta, prijímať a vytáčať hovory môžete buď priamo z panelu rádia, alebo cez pribalené diaľkové ovládanie. K dispozícii sú klasické zoznamy 10 neprijatých/volaných/prijatých hovorov, telefónny zoznam, Speed-Dial predvoľby uložíte do predvolieb rádia. Komfortné.

Ani zostávajúca výbava nie je sparťanská: 4RCA výstupy, jeden pre subwoofer, jeden pár pre AUX in, low pass filter pre subwoofer (80/120/160 Hz), 3-pás-mový parametrický ekvalizér, Loud-ness s nastavovaním parametrov...

Je toho naozaj kopec, človek nestačí žasnúť, čo všetko sa dá v tejto cene do autorádia natrieskať. Mňa okrem MP3 a WMA asi najviac vždy poteší možnosť prispôsobiť si displej rádia, pretože často cestujem v noci a doteraz najlepšia funkcia pre mňa bola „displej off". Ak už sa nedá na rádiu displej vypnúť, tak potom sa musí dať aspoň nastaviť úroveň jasu.

Orava to umožňuje v 3 stupňoch (Dimmer), v 12 krokoch môžete nastaviť kontrast, displej môže mať jednu z troch farieb (modrá/červená/purpur), tlačidlá môžu byť modré, alebo červené. Chvalabohu. Pretože modrá je síce dobrá, ale na rádiu strašne ťahá oči a ak si ju dáte na tlačidlá, tak neuvidíte vôbec nič. Okrem toho si môžete nastaviť rôzne uvítania na displeji pri zapnutí (úplná sranda je, keď raz v roku vás rádio pozdraví „Happy Birthday" alebo „Merry Christmas"- kvôli tomu je potrebné nastaviť aj dátum).

Nezabudnime na Dualzone režim-v predných dverách hrá rádio, v zadných rozprávka z CD pre deti... Ak ste čistí pragmatici, tak musíme povedať, ako je to s príjmom rádia a zvukom CD. Príjem je dosť slabý. Rádio ma slabšiu selektivitu, pri teste prerážala susedná silná stanica. Pri zlom signále Orava znižuje úroveň signálu, hrá síce neustále, ale s rušením. Pre FM fandov to teda veľmi nie je.

Naopak, zvuk CD disku bol prekvapivo slušný. Čistý zvuk bez sykaviek, s miernym rozlíšením a priestorom, veľmi slušné. Aj MP3 formát hral celkom dobre a pri tomto rádiu nebudete vymýšľať, ako je to s kvalitou kom-primácie. Aj CD disky, aj MP3-jky hrali v pohode a zvuk ničím nevytŕčal. Pre audiofila mínus, pre bežného človeka skôr plusový bod. Pripomeniem ešte raz to Bluetooth a opulentnú výbavu- v tejto cenovej kategórii je to veľmi výhodná ponuka! Nebudem nič zatĺkať.

Prevzané z časopisu auto-hifi 4/2006