Recenzie | Autorádiá | Panasonic CQ-C 3503

Panasonic CQ-C 3503

11.08.2011
Panasonic CQ-C 3503

Priznám sa, že každý rok netrpezlivo očakávam nové modelové rady autorádií a tipujem, s akými...

Priznám sa, že každý rok netrpezlivo očakávam nové modelové rady autorádií a tipujem, s akými novinkami výrobcovia prídu. Každý rok sa mi zdá, že všetko tu už predsa bolo, že už nikto nič nové nevymyslí a že vývoj musí byť pri konci. A každým rokom firmy prekvapia. Či už dizajnom, alebo novou funkciou, alebo zásadným vylepšením zvuku, či príjmu (len výnimočne). A najzaujímavejšie je, že ak jedna firma začne s oblým dizajnom, v tom istom roku sú oblý všetci.

Ak má niekto AUX vstup na prednom paneli, tak ho bude mať čoskoro každý druhý... Je ťažké určiť, kto naozaj udáva tempo. Či je to niektorá konkrétna značka, alebo snáď nejaký tým vývojárov, ktorý potom predá svoje nápady jednotlivo každej značke. Panasonic však patrí medzi značky, ktoré celosvetovo určujú vývoj v oblasti elektroniky a hoci sa to na Slovensku zatiaľ veľmi nezdá, v oblasti car audia je tomu rovnako. U nás ľudia poznajú Panasonic skôr ako vynikajúce lacné autorádiá, opak je však pravdou - Panasonic ponúka kompletné AV riešenia, navigácie už niekoľko rokov a čoskoro budeme viac počuť aj o zosilňovačoch a subwooferoch.

Dnes predstavovaný model CQ-C 3503 patrí do základnej skupiny autorádií. Tohtoročné modely delím na „usmievavé" a „vykrojené". 3505-ka patrí ku tým druhým. V prvej štvrtine panela ide zhora nadol krojený oblúk, čo pôsobí dizajnovo naozaj veľmi zaujímavo. Je to vec, kvôli ktorej Panasonic určite neprehliadnete medzi inými rádiami. Navyše je to model s odklápacím panelom, takže šachta pre CD disk je skrytá a celé rádio pôsobí veľmi elegantne. Napriek tomu, že ide o druhý základný model s odklopným displejom (kúpiť sa dá ešte model 3303N s jedným párom RCA a bez DO), je výbava viac než slušná. K dispozícii máte 4 RCA výstupy (2 páry), takže na zosilňovač môžete pripojiť predné, aj zadné reproduktory. Podsvietenie tlačidiel je voliteľné: zelené/červené, takže rádio dopasujete ku väčšine áut. Navyše displej je biely typu DOT-Matrix a pár znakov je modrých - ideálna neutrálna kombinácia. Spomínaný AUX vstup na prednom paneli budú mať zrejme postupne viaceré značky v tomto modelovom roku a príčina je jasná: rozmach AV techniky v automobiloch, ale najmä čoraz populárnejšie prenosné prístroje na MP3 a iné kompresné formáty. Väčšina z nich má 3,5mm jack audio výstup, tak prečo to nevyužiť. Panasonic od tohto modelu ponúka aj technológiu SRS TruBass, ktorá by mala bez použitia ekvalizéru zabezpečiť sýte basy. V balení je kartové diaľkové ovládanie, čo poteší všetkých spolujazdcov. CQ-C3503N má perfektný, veľký, otočný potenciometer Volume s vrúbkovaným okrajom (snáď všetky značky pochopia, že toto je jediný správny spôsob ovládania hlasitosti). Má tzv. piatu polohu - zatlačenie, dostanete sa tak ku nastaveniam zvuku, alebo ku iným funkciám. Okolo Volume je tenký prstenec, ktorý supluje štyri tlačidlá. Tlačidlá predvolieb majú dosť tvrdý chod, sú však dostatočne veľké s dostatočnými medzerami medzi sebou. Okrem nich budete používať často asi len tlačidlo Displej, pomocou ktorého sa dostanete ku jednotlivým ID3 tágom pri MP3 skladbách. Podporuje MP3 v rozsahu 8-320 kb/s vrátane variabilného bitrate. Poteší množstvo skladieb, ktoré I prečíta z CD-R: I až 999. To bude stačiť naozaj každému, skladby môžete mať v klasických 255 priečinkoch (folderoch). Priame zadanie skladby je možné len z priloženého diaľkového ovládača, avšak spomínaný ovládací prstenec uľahčuje pohyb po disku viac než dostatočne. Ak pravdaže nemáte 800 pesničiek v jedinom foldery tosa potom „naťukáte" do zbláznenia. Príjem tohto modelu je tradičný a v ničom nezaostáva, ani neprevyšuje doterajšie modely. Ladí spoľahlivo silnejšie stanice a pri zlom príjme sa snaží potlačiť výšky.

Zvuk CD disku je pohodový, bez zbytočnej ostrosti a agresie. Pri používaní basov a výšiek pozor, korekcie sú v rozsahu ±l2dB a teda dosť účinné. Pokiaľ ste zvyknutí na ceny okolo 4 tisíc a zrazu sa vám zdá 5990 Sk za tento model veľa, tak si treba uvedomiť, že tento Panasonic rozhodne nešiel po cene, ale po kvalite. Svedčí o tom výkon, výbava, prevedenie aj výsledné parametre.

Prevzané z časopisu auto-hifi 3/2006