Recenzie | Autorádiá | Panasonic CQ-C8803N

Panasonic CQ-C8803N

11.08.2011
Panasonic CQ-C8803N

Konečne sa nám do rúk dostal najvyšší model Panasonicu, na ktorý sme si brúsili zuby už dlho....

Konečne sa nám do rúk dostal najvyšší model Panasonicu, na ktorý sme si brúsili zuby už dlho. Všetko, čo sme za posledný rok testovali od tejto značky prekonalo naše očakávania a prístroje si poväčšinou odnášali placky najvýhodnejšieho nákupu. V pomere výkon/cena boli jednoducho neprekonateľné. Dnešný špičkový model prekvapuje svojou cenou 17 990, čo je naozaj dosť, druhý najdrahší model totiž stojí iba 12 990 Sk. Takže sa pozrime, čo je na 8803-jke také drahé.

Rádio je elegantné, ako takmer každý tohtoročný Panasonic. Zaujme pod-svietenou krivkou, ktorá oddeľuje veľký otočný potenciometer Volu-me s ovládacím tenkým prstencom, od zvyšku predného panela, kde je farebný displej a pár ovládacích tlačidiel. Prvé, čo vás po zapnutí ohromí, je displej so 4096 farbami. Animácie sú samozrejmosťou.

Na plne grafické displeje sme už nejaký ten piatok zvyknutí, avšak toľko farieb pokope urobí svoje. Nejde pritom o malé LCD ako je tomu u Sony, alebo JVC, je to klasický luminiscenčný displej OEL. Znamená to, že oproti LCD displejom má až 5*vyšší kontrast (čo určite oceníte najmä počas slnečných dní), a najmä rýchlejšiu odozvu (čo veľmi neoceníte, ak sa práve nechystáte hodiny čumieť na animácie).

Rozlíšenie 172*54 bodov znamená, že okrem 2*15 miestneho zobrazenia názvov pesničiek vám ešte zostane kopec miesta na ďalšie doplnkové informácie. Aby to nebolo nudné, na firemnom webe nájdete množstvo ďalších animácií, alebo statických obrázkov, plus máte možnosť pomocou „Panasonic IMAGE STUDIO" (aplikácii stiahnuteľnej z webu) vytvárať vlastné veci. Toto všetko by však stále neospravedlňovalo tú cenu. Po krátkom pátraní po jadre veci, narazíme na nápis „Digital 4X70W". A tu je zakopaný pes.

8803-jka má plne digitálny zosilňovač. Znamená to, že signál sa zosilňuje digitálnou cestou až po koncové stupne, ktoré majú tak účinnosť a za ušetrené peniaze kúpiť externý až 90% (v porovnaní s klasickými koncákmi, kde sa na zvuk premieňa cca 50% energie a druhá polovica sa stráca vo forme tepla).

Rádio tak nepotrebuje masívne chladiče, môže byť ľahšie, nezahrieva sa - tým pádom môže byť jeho životnosť dlhšia. Navyše dokáže kvôli vyššej účinnosti poskytnúť reálne vysoký výkon. Podľa DIN normy dosahuje sínusových 4X40W (bežné kvalitné autorádiá „trochu lepšie sa mohol využiť grafický displej pri vyhľadávaní MP3 skladieb" dosahujú maximálne 4X25-27W).

 Rovnako digitálne dokáže spracovávať aj FM signál, výsledkom by mal byť lepší, menej zašumený zvuk. A tu je dôvod na vyššiu cenovku. Každá sranda niečo stojí. Kvalitné digitálne zosilňovače pre celé pásmo (nielen pre subwoofery s prenosom do 500Hz) totiž niečo stoja. A tak je na zvážení každého zákazníka, či si priplatí za vyšší výkon. Ak chce silou mocou šetriť, môže si kúpiť takmer identické autorádio bez digitálnych stupňov (model 8403 za 12 990 Sk) „digitálne technológie prinášajú nielen na perfektný a hlasný zvuk, ale aj výborný príjem FM" zosilňovač.

 Mať však výkonné rádio má tiež svoje čaro. Záleží teda na osobných preferenciách. Ak budete signál zosilňovať externe, potešia 5V (!) výstupy, čo je v dnešnom lacnom svete takmer raritou. Predné, zadné kanály, plus subwooferový. Ten môžete regulovať v rozsahu +6dB, -6dB a má aj low pass filter s orezaním v rozsahu 60-l60Hz, s jemným krokom 5Hz. Repráky vo dverách zasa orežete high pass filtrom s rovnakým krokovaním (po 5Hz) v pásme 90-225Hz.

 Toto je obrovská výhoda tohto Panasonicu a LP/HP filtre patria všade tam, kde chcete dosiahnuť hlasitosť pri čistom zvuku. Je úplne zbytočné trápiť niektoré repráky zvukom pod 100Hz, pri orezaní hrajú hlasnejšie, a najmä lepšie - bez skreslenia. Rovnaké je to so subwoofe-rom. Zvuk môžete ďalej ovplyvňovať 9-pásmovým ekvalizérom (+-l2dB rozsah s krokom 2dB, frekvencie: 62,5/125/250/500/1 k/2k/4k/8k/l6 kHz), prednastaveným ekvalizérom s 5 krivkami + jednou vlastnou, a SRS CS Auto funkciou, ktorá simuluje rôzne prostredia (Music, Cinema, Mono).

Rádio prehráva MP3 aj WMA formát. Na CD-R disku môžete mať 511 súborov, maximálne 255 folderov a maximálne 255 skladieb v jednom folderi. Displej vám ukáže buď názov albumu a názov skladby, alebo názov folde-ra a názov súboru (jednu z týchto dvojíc si zvolíte v menu). K rádiu je pribalené kartové diaľkové ovládanie a ak si dokúpite „expanzný modul" CY-EMI00N, tak ku nemu pripojíte až 4 ďalšie zariadenia (vrátene iPodu, Bluetooth Handsfree - dokúpite CY-BTI00N, kameru, DVD...). Predný panel je motorický, odnímateľný.

Príjem je aj vďaka digitálnej technológii fantastický. Rádio je schopné výborne hrať aj pri veľmi slabom signále, takmer vôbec nešumí (záleží to aj od nastavenia menu) a ak je signál príliš slabý, tak sa odmlčí úplne. Chytá však vynikajúco. Ešte lepší je zvuk CD diskov. Skutočne cítiť navýšenie výkonu oproti klasickým rádiám, nie je to však len o hlasitosti.

 Zvuk je výborne rozlíšený, s perfektnou farbou a výškami, proste lahoda. Toto rádio si teda môžete kúpiť aj keď ste veľmi nároční poslucháči. Cena je jednoznačne daň za použité digitálne technológie, ak však chcete naozaj kvalitu, musíte ju akceptovať. Vynikajúce autorádio!

Prevzané z časopisu auto-hifi 4/2006