Recenzie | Autorádiá | Pioneer DEH-30MP

Pioneer DEH-30MP

11.08.2011
Pioneer DEH-30MP

Tak nad týmto modelom som strávil naozaj hodne času. Premýšľal som, čo mám o ňom napísať....

Tak nad týmto modelom som strávil naozaj hodne času. Premýšľal som, čo mám o ňom napísať. Je totižto o kontrastoch. Disponuje niektorými najlepšími vlastnosťami v teste, ako aj najhoršími. Asi začnem tým zlým a prepracujeme sa postupne ku výsledku. Keď som si dal 30-tku do auta a začal test, škaredé slová mi len tak vyletovali z úst. Kto vymyslel takéto ovládanie, ktorý marketingový...?

Otočný potenciometer Volume je dôvod na chválu, nie však takýto! Z panela vytŕča iba toľko, aby ste ho uchopili a následne vám z neho sklzli prsty. Má ťažké krokovanie a tak by ste ho mali držať poriadne. Ale to nejde! Nemá žiadne vrúbky, žiadne pogumovanie. Za toto si zaslúži pán dizajnér zakvačiť do prievanu.

 Prstenec zo štyrmi tlačidlami je príliš blízko Volume, tlačidlá majú tvrdý chod. Ak sa aj tenkými prstami trafíte na tlačidlo tak, že si neodriete nechty na Volume, tak určite nestlačíte tlačidlo správnym tlakom. Toto sa raz bude vyučovať na škole dizajnu, predmet Ergonómia, kapitola Omyly. Podobne sú na tom aj zvyšné tlačidlá.

Rádio pritom vyzerá veľmi elegantne a podľa mojich informácií sa zákazníkom skutočne veľmi páči. Presne takto to dopadne, keď necháme ľudí rozhodovať samých! Rádiá majú robiť odborníci, nie marketingoví prieskumníci! Negatívny modrý displej s bielym písmom je veľmi elegantný, ale pomerne slabo čitateľný.

 Ach... Ťažký je život recenzenta! Na druhej strane ohromí Pioneer takými vychytávkami ako je obojstranná pásmová priepust'! Teda low aj high pass filter. Navyše s množstvom dobre zvolených frekvencií (LP/HP: 50/63/80/100/125 Hz). Pri HP je útlm -l2dB, pri basoch -l8dB. Subwooferový výstup má otáčanie fázy a nastavenie zdvihu/útlmu +6 až -24dB. Je to takmer dokonalé! 4xRCA (2,2V) výstupy, pričom rear výstup si môžete navoliť ako subwooferový.

Trojpásmový parametrický ekvalizér opäť patrí ku lahôdkam. Nastavenie výstupnej úrovne jednotlivých signálov (SLA) je opäť chuťovka, ktorú ponúka Pioneer a ktorá zabezpečí, že vás nebude otravovať rozličná hlasitosť signálu pri prepínaní vstupov.

Príjem má na starosť vychválený tuner D4Q, ktorý však dnes podal trochu slabší výkon. Od Pioneeru som zvyknutý na výborné výsledky, dnes to však bolo za 2 (čo však aj tak stačilo na víťazstvo). Zvuk CD bol tak trochu sklamaním. Pioneer hrá najlepší zvuk pre masy. Zbytočne nič nevyzdvihuje, nehrá sa na audiofilskú mašinu a práve preto na Pioneeri znejú dobre originálne CD disky, aj MP3 skladby.

Navyše, pri hlasnom posluchu (alebo peckovaní na zrázoch), je práve zvuk Pioneera tým pravým - neagresívnym, jednoliatym, s vyrovnanými pásmami. 30-tka však niekde zabudla spodné pásmo a zvuk sa odohráva hlavne na stredoch, čo je pomerne nepríjemné najmä pri spomínaných vysokých hlasitostiach. Bude sa vám síce zdať, že toto rádio hrá hlasnejšie ako ostatné, ale zvuk bude nepríjemnejší... Nuž, rádio plné extrémov. Musíte si zvoliť sami svoje priority, či prednosti vyvážia jeho slabosti. Podľa predajov sa mu to darí viac ako úspešne.

Prevzané z časopisu auto-hifi 4/2006