Recenzie | Autorádiá | Pioneer DEH-P55BT

Pioneer DEH-P55BT

11.08.2011
Pioneer DEH-P55BT

O tom, že Pioneer vyrába prekrásne rádiá, píšem v poslednej dobe hádam zakaždým. Takže sa...

O tom, že Pioneer vyrába prekrásne rádiá, píšem v poslednej dobe hádam zakaždým. Takže sa nejdem rozplývať, prečítajte si ešte raz prvú vetu a berte to jednoducho ako fakt. Tento model patrí ku tým vyšším, o čom svedčí jeho cena a my sa pozrieme, či je tých 14 litrov účtovaných oprávnene. 55-ka zaujme už na prvý pohľad veľmi jednoduchým dizajnom: velikánsky otočný potenciometer Volume a dve podsvietené tlačidlá, plus veľký displej napravo od nich.

Toto vidíte na prvý pohľad a zvyšné tlačidlá si takmer nevšimnete.

Volume má ideálnu veľkosť a najmä 6 polôh potvrdenia! Štyri do strán, piata je zatlačenie a šiesta je klasické otáčanie. Skutočne multifunkcia. Dve tlačidlá naľavo majú na sebe ikonku telefónu a zrazu je jasná cena aj určenie tohto „autorádia". Obsahuje totiž Bluetooth a umožňuje použiť 55-ku ako handsfree. Bluetooth V aute určite najčastejšie počúvate hudbu a telefonujete. Je iba logické, že výrobcovia zachytili trend a začali ponúkať svoje rádiá s technológiou Bluetooth. Ak ju chcete využiť, musíte najprv svoj mobil „spárovať" s autorádiom. Je možné takto spárovať až 5 GSM telefónov (ideálne pre firmy), plus vždy môžete využiť tzv. hosťovský režim, keď mienite využiť požičané auto iba raz. Rádio si natiahne telefónny zoznam z telefónu, má k dispozícii 500 položiek. Sú však rozdelené nasledovne: I. telefón 200, 2. a 3. po 100 a 4. a piaty telefón po 50. Takže logicky je 55-ka vybavená aj editáciou, kde si môžete položky presúvať po jednej, mazať ich, premenovávať, alebo zadávať ručne. V praxi potom jednoducho sadnete do auta, rádio automaticky nadviaže spojenie, spozná, ktorý z piatich telefónov máte vo vrecku a ponúka vám váš vlastný zoznam mien, v predvoľbách máte svoje obľúbené čísla... Po prvých dňoch študovania manuálu (má 84 strán!) si toto všetko obľúbite a bude sa vám ťažko odvykať! K dispozícii sú zoznamy volaných čísel, prijatých hovorov, ako aj tých neprijatých. Na displeji sa zobrazuje sila GSM signálu ako aj stav baterky vášho GSM. Číslo vytáčate pomocou multifunkčného Volume, alebo ako položku zo zoznamu. Môžete si nechať nastaviť automatické zdvíhanie hovorov, alebo naopak automatické odmietanie (ak diskutujete s peknou stopárkou).

Ak má váš mobil funkciu hlasového vytáčania, tak stačí pridržať na rádiu tlačidlo BÁND a po chvíli vysloviť meno volaného. Nasleduje spojenie. Vyzerá to ako zo sci-fi filmu a ak práve veziete niekoho, kto nemá vzťah ku technike, bude si o vás myslieť naozaj všeličo... Ak pri spojení vzniká ozvena (echo), disponuje Pioneer technológiou, ktorá toto dokáže potlačiť. Celkovo používanie Bluetooth chce iba prekonať AUX (jeden cez minijack a druhý cez adaptér), dokonca i-Pod (tiež cez adaptér). 55-ka môže byť skutočnou ovládacou jednotkou (headunit) rozsiahlej zostavy. 4xRCA výstup (2,2V) a obe priepuste high aj low pass sú toho dôkazom. Zadný RCA pár si môžete navoliť ako subwooferový a meniť fázu basáku, jeho hlasitosť (v rozsahu +6 až -24dB) a LP filtrom orezať frekvencie ktoré do neho rádio pustí (50-63-80-l00-l25Hz). Predné a zadné repráky orežete HP filtrom na rovnakých frekvenciách a máte „vystaráno"! Rádio prehráva MP3 aj WMA formát. Priamo v návode je uvedený DIN výstupný výkon 4*27W (pri I4,4V, +B krivke a DIN45324), čo svedčí o serióznosti. Dokonca je priamo uvedený spôsob zapojenia basáku na koncáky autorádia (!) bez použitia zosilňovača, čo som nikdy neodporúčal. Výrobca však garantuje funkčnosť!1(Ak budú predné reproduktory s impedanciou 4-^8Q, môžete na zadné kanály zapojiť do mostíka subík na 2Q! Príjem a zvuk Príjem je vďaka legendárnemu tuneru D4Q bleskový s množstvom naladených staníc. Selektivita je tradičná - občas pomieša dve silné susedné stanice, nie je to však nič tragické. Pri zlom príjme sa snaží potlačiť šum.

Zvuk CD je veľmi svetlý, otvorený, s jemným náznakom zvýraznenia sykaviek. Musíte narábať opatrne s korekciami, aby ste dosiahli ideálny stav. V tejto cene je to však úplne iná liga, ako keď porovnávame rádiá z testu. Počúval som všetky odrazu v jeden deň a Pioneer DEH-P55 ich zvalcoval do 3 sekúnd. Ten rozdiel medzi lacným a drahým rádiom je ešte vždy obrovský! 55-ka je zaujímavá už len kvôli Bluetooth technológii. Ale ako bonus pridáva toľko zmysluplných funkcií navyše, že je v tejto cene rozhodne odporúčaným nákupom.

Prevzané z časopisu auto-hifi 4/2006