Recenzie | Autorádiá | Pioneer DEH-P6000UB

Pioneer DEH-P6000UB

11.08.2011
Pioneer DEH-P6000UB

Ak má niečo dominovať autorádiu a vy nepatríte do skupiny kolotočiarov, ktorí by na tomto mieste...

Ak má niečo dominovať autorádiu a vy nepatríte do skupiny kolotočiarov, ktorí by na tomto mieste mali veľmi radi displej, určite by to mal byt otočný ovládač hlasitosti. Nový model uznávanej značky Pioneer otvoril tento rok novým dizajnom autorádií, ktorým opäť posunul latku o niečo vyššie.

Kombinácia použitých farebných prvkov robí Pioneer DEH-P6000UB exkluzívnejším, než tomu bolo u obdobného modelu minulý rok. Lesklá čierna farba s drážkovaným zadymeným chrómom v súlade s modrým podsvietením bude vyzerať dobre aj vo vyšších modeloch áut jednotlivých automobiliek. Dvojriadkový OEL displej má perfektný kontrast, čo oceníte pri prvom opretí slnečných lúčov na palubnú dosku. Iste si všimnete, že sa pod ním nenachádzajú numerické tlačidlá, lebo ich svojím spôsobom nahradilo jedno s označením „LIST“.

 Po zatlačení môžete listovať, či už v predvoľbách tuneru, alebo prehľadávať disk či pevné pamäťové médium. Panelu jednoznačne dominuje rotačný ovládač hlasitosti s úctyhodným priemerom 3 cm. Jeho pogumovaný okraj zabezpečí dokonalú trakciu s vašimi prstami, a poviem vám, až teraz mi došlo, že čím väčší, tým lepší, a teraz nemám na mysli „posteľovú kultúru“ :-).

 Pravdou však ostáva, že macherského ovládania hlasitosti jedným prstom si veľmi neužijete, pravda, pokiaľ nevyužijete priložené diaľkové ovládanie. Okrem regulácie hlasitosti je to zároveň i päťsmerový joystick. Privítal som mierne tvrdší chod do strán, keďže sa ním dá značne eliminovať nechcené prepnutie prejdením cez klasický „po zimný“ odkaz slovenských cestárov.

Výbavou sa rádio môže zaradiť medzi špičku. Začnem už klasicky tunerom, ktorý ako inak, ladí rýchlo a presne, celkom by ma však potešilo, keby automatické vyhľadávanie začalo po prvom stlačení, a nie až po dlhšom pridržaní. To však na kvalitu príjmu nemá žiadny vplyv.

CD mechanika tiež nezaostáva za trendmi, a teda prehrá MP3-jky, WMAčka, ako aj formát AAC. Zvuk sa do koncového zosilňovača MOSFET 4 x 50 W dostáva cez užívateľsky nastaviteľný trojpásmový ekvalizér alebo prednastavené ekvalizačné krivky. Iste mnohým príde vhod aj HPF filter orezávajúci spodok frekvenčného pásma, aby ste zbytočne netrápili reproduktory frekvenciami, ktoré i tak nezahrajú. Pre subwoofer je tu naopak LPF filter, natočenie fázy a, samozrejme, nastavenie úrovne.

 Ak v menu subwoofer vypnete, cez dva páry cinchov vám bude liezť výstup predných a zadných reproduktorov. Na prednom paneli pribudol oproti minuloročným modelom nápis USB, v označení modelu koncovka UB, takže už iste tušíte, že tento model, tak ako niektoré iné nové modely disponuje USB portom, ktorý je vyvedený na kábliku zo zadnej strany rádia. V balení nájdete aj predlžovací 1,5-metrový USB kábel, ktorý dosiahne ako do kastlíka, tak aj do lakťovej opierky, kde si môžete pohodlne odložiť jedno z médií, ktoré rádio podporuje.

Základným a najbežnejším USB médiom je klasický USB kľúč, ktorého pomer cena/ kapacita dnes dosahuje viac ako pozitívne čísla. Ďalej to môže byť napríklad externý hardisk (najlepšie s vlastným napájaním), MP3 prehrávač alebo aj rovno iPod, nad ktorým má rádio plnú kontrolu bez potreby dokúpiť ďalší drahý prevodník. Na prenosných pamäťových médiách dokáže rádio nájsť až 15-tisíc súborov ukrytých v 500 priečinkoch a maximálne ôsmich úrovniach.

Cez firemnú zbernicu IP-BUS môžete cez rádio ovládať kopec ďalšieho príslušenstva značky Pioneer. Či už to bude TV Tuner, CD/DVD menič alebo Bluetooth modul, nechám na vás, no myslím, že aj so samotným rádiom DEH-P6000UB za 8 990 Sk si užijete more dobrej hudby.

Martin Novák Zdroj: AT magazín 04/2008