Recenzie | Autorádiá | Pioneer DEH-P88RS II

Pioneer DEH-P88RS II

12.08.2011
Pioneer DEH-P88RS II

V dobe nedávno minulej nebolo problém utratiť aj 30 tisíc za rádio, ktoré okrem prehrávania MP3...

V dobe nedávno minulej nebolo problém utratiť aj 30 tisíc za rádio, ktoré okrem prehrávania MP3 a smiešneho ekvalizéra nemalo v podstate nič. Dnes je tento segment mŕtvy a výrobcovia sa zameriavajú skôr na nižšiu triedu, drahé „komerčné“ rádia, ktoré oproti minulosti majú maximálnu možnú výbavu, dnes už jednoducho nie sú dobrým marketingovým artiklom. Jednorožce sú teda odsúdené na vyhynutie, zachrániť ich môžu už len nadšenci, ktorý sa neboja vysoliť nejakú tú tisícku naviac za kvalitu, ktorá ma v dnešnom profile názov Pioneer DEH-P88RS II.

Napísať o tomto rádiu na jednu stranu je ako popísať prvý sex jednou vetou. Písať o tunery, ktorý ladí presne a rýchlo, je plytvaním priestoru. Dizajn a ovládanie je na výbornú vďaka bielemu bodovému OEL displeju s nádhernou grafikou a perfektnej ergonómii. Aj keď pravý otočný 5 smerový volič nepatrí medzi tie najideálnejšie riešenia, najmä kvôli náhodným kliknutiam spôsobených nerovnosťami slovenských ciest, iste je to vec zvyku, zvyku ladiť parametre keď stojíte, aby ste neohrozovali ostatných účastníkov premávky :-).

Zo zadnej strany rádia nie je nič nezvyčajné, rozplývať sa budem až keď sa dostaneme dnu, nájdete tu tri páry cinch konektorov s označením FRONT/MID, REAR/HIGH a SUBWOOFER/LOW. Výstupná úroveň RCA je nastavená na 5V, čo by malo znížiť náchylnosť na rušenia. Ďalej sú tu klasické ISO koncovky, jeden 3,5“ jack pomenovaný AUX slúžiaci na priame pripojenie externého audio zariadenia, druhý 3,5“ jack pre pripojenie káblového diaľkového ovládania trebárs z volantu a modrý konektor IP-BUS, cez ktorý môžete k rádiu pripojiť všemožné firemné zariadenia ako DVD menič, CD menič TV Tuner, iPOD atď. No ale poďme dnu...

Ako prvé pred zapnutím treba na bočnej strane rádia zvoliť systém, v ktorom bude rádio pracovať. Či to bude aktívny systém alebo klasický s rozložením reproduktorov predné / zadné + subwoofer. Ak si zvolíte aktívny systém, rádio vám dá k dispozícii aktívnu výhybku, ktorá dokáže orezávať jednotlivé pásma (výšky,stredy,basy), výšky zo spodu, stredy z oboch strán a basy z vrchu, všetko samozrejme s voliteľnou strmosťou, úrovňou a orezovou frekvenciou. Podobne to platí v „pasívnom“ móde, akurát tam si nastavíte len spodné orezové frekvencie pre predky / zadky a vrchnú orezovú frekvenciu, strmosť a úroveň pre subwoofer. Toto bol len začiatok súčtu funkcií. Ďalej tu máme časové korekcie, ktorými je možné nastaviť vzdialenosti od jednotlivých reproduktorov za účelom posunutia scény do ideálnej pozície. Ak sa vám budú zdať nastavenia príliš komplikované, vie ich za vás obstarať aj rádio samo, pomocou vymeriavacieho mikrofónu, ktorý je pribalený ku rádiu. Jednoducho ho pripnete na miesto v aute, ktoré si zvolíte za ideálne posluchové a spustíte samotný proces. Samozrejme tu nesmie chýbať ani ekvalizér, a rovno 16-pásmový a grafický. Nastavenie ekvalizéru je možné prenechať automatu, ako tomu je aj pri časových korekciách. Každému však nemusí byť po chuti nastavenie vygenerované „strojom“, a tak je na jednotlivcovi čo uprednostní. Okrem vyššie spomínaných lahôdok, ktorých možnými nastaveniami sa nebudete vedieť nabažiť, rádio ponúka aj klasické Pioneer-ácke funkcie ako BBE alebo BMX a COMP. Každá z funkcií má niekoľko úrovní a tak laborovaním a skúšaním sami prídete na to, aká výsledná kombinácia je pre váš posluch tá ideálna. Už som skoro na konci a ani som si neuvedomil, že som opomenul CD mechaniku, ktorá sa nenápadne schováva za motorickým predným panelom. Tak len v skratke stačí vedieť, že podporuje formáty MP3, WMA, WAV a aj AAC.

Možnosti, ktoré rádio ponúka vďaka vstavanému DSP procesoru sú využiteľné pre človeka, ktorý vie čo od rádia chce. Tomu sa rádio odvďačí veľkým množstvom kombinácií nastavení, čím si môže doladiť svoj aparát podľa svojho gusta. Aj keď netreba zabúdať, že k dobrému rádiu by mali byť pripojené adekvátne komponenty, aby sa ukázal zvuk v plnej kráse..

cena: 663,55 EUR (19 990 Sk)

Dušan Demovič
Zdroj: AT magazín 8/2008