Recenzie | Multimédiá | Alpine IVA-D106R

Alpine IVA-D106R

11.08.2011
Alpine IVA-D106R

IDIN moniceivery od Alpine podrobne testujeme od čias, ako náš časopis vznikol (a neustále máme...

IDIN moniceivery od Alpine podrobne testujeme od čias, ako náš časopis vznikol (a neustále máme nejaký model v aute na dlhodobý test), takže smes na ne prísnejší ako na iné značky. Napriek tomu nás zatiaľ nikdy nesklamali. Podarí sa to aj novej D-106_tke?

Výbava

Klasiscký dotykový displej 7" upustil od efektnej, ale podľa mňa zbytočnej funkcie Pulse Touch. Dizajn a menu zostalo rovnaké ako pri predošlých modeloch (najmä legendárnej IVA-D310). Pribudlo však prehrávanie DivX súborov (konečne!). Rovnako pribudla podpora "appláckeho" formátu AAC. iPod však ku 160-ke pripojíte iba pomocou prikúpiteľného káblu KCE-430iV (990,- SK), dostanete však aj podporu videp iPod-u. Ak Vám stačí bežné prepojenie bez videa, postačí kábel KCE-422i (790,- SK). Rovnako sklame USB vstup, ktorý sa dá riešiť iba prikúpením USB modulu KCA-620M, čo jednak vyžaduje inštalácie nie práve malej krabičky, ale zamrzí najmä mastných 6490 korún. A výčet mínusov zavŕšim Bleutooth odulom, ktorý je potrebné opäť dokúpiť: KCE-350BT za 3990 korún. Alpine tak potvrdzuje svoju modulárnosť a konektivitu, avšak nechá si za ňu pekne zaplatiť.

Na druhej strane poteší zabudovaná výbava: optický výstup na predĺženom kábli, možnosť pripojenia externého precesora, IMPRINT procesora, externej navigácie NVE-N099, ktorá je proste špičková, aj keď drahá (momentálne však zlacnela o polovicu!). RCA výstupy sú kompletné, 6xRCA: front/rear/subwoofer, vstup pre cúvaciu kameru/iPod video, jeden kompletný AV vstup a jeden výstup. Všetky cinche sú na jednom kábli, zakončenom multipinom, môžete a nemusíte ho osadiť. Zmysluplná audio výbava: korekcie zvuku, HP filter osobitne úre predné a zadné kanály, parametrický ekvalizér pre subwoofer a výšky, DTS dekodér... Prehrávanie MP3/WMA/AAC/DivX súborov, kvalitný displej so senzorom osvetlenia, výborné menu.

Ovládanie

Predný panelje odoberací, nemá žiaden subdisplej, ani na ňom nie sú tlačidlá pre posun/skok, takže na zasunutom displeji toho veľa s prístrojom neurobíte, navyše sa v balení nenachádza žiadne diaľkové ovládanie. Na druhej strane dokonalé Volume - otočné, veľké, pogumované. V akejkoľvek situácii ho dokážete rýchlo ovládať. Jednoduchý displej ponúka veľmi prehľadné vyhľadávanie folderov a skladieb, rovnako to funguje aj pri DivX formáte. Na prvý pohľad možno príliš fádne, v praxi však o to lepšie. Vynikajúce (a málo používané u konkurencie) je nastavenie automatického jasu. Nielenže senzor automaticky nastavuje jas podľa okolitého svetla, ale robí tak v 15 krokoch s tým, že mu môžete v menu povoliť maximálny počet krokov. V praxi dokonalé. Nikdy vás dispelj neoslňuje, vždy naň vidíte. Kto používa displej v aute pravidelne, vie o čom hovorím.

Záver

Alpine potvrdil svoju pozíciu stálice, konkurencia mu však dýcha na rok stále viac. Najmä USB vstup, Bluetooth pripojenie iPodu dnes už býva štandardom, nie príplatkovou výbavou. Alpien stále ponúka takmer dokonalé riešenie, navyše overené rokmi praxe, budúcoročný model však už bude musieť mať príplatkové položky zahrnuté vo výbave a nejaké prekvapenie bude nutné, ak si chce zachovať pozíciu lídra.

Cena

26 990,- SK

Príjem (max. 20 bodov)

13

Výbava DVD  (max. 10 bodov)

8

Zvuk CD (max. 30 bodov)

22

Výbava (max. 30 bodov)

24

Obsluha (max. 10 bodov)

9

Spolu (max. 100 bodov)

76