Recenzie | Multimédiá | Audiovox - Multimediálne...

Audiovox - Multimediálne stanice

11.08.2011
Audiovox - Multimediálne stanice

Žiadne firmy si nemôžu dovoliť zaspať na vavrínoch. Platí to aj o americkom Audiovoxe. Ich dlhoročné...

Žiadne firmy si nemôžu dovoliť zaspať na vavrínoch. Platí to aj o americkom Audiovoxe. Ich dlhoročné úsilie o stále miesto na trhu je úspešné a potvrdzuje to stály prísun kvalitných noviniek. Medzi ne jednoznačne patria aj tri najnovšie audiovizuálne produkty, a to multimediálne stanice VME9122TS, VME9312TS a VME9512TS.

VME9122TS

Prvý v poradí je „dvojdinový“ DVD prehrávač s 6,5“ TFT LCD dotykovou obrazovkou. Okrem príjemného vzhľadu, vďaka ktorému zapasuje do každého auta, vás prekvapí aj nespočetným funkciami a možnosťami prehrávania. Jednou z nich je podpora DVD+/- R/RW, CD-R/RW, CD-DA s podporou formátu DivX, XviD, MP3, WMA, VCD, SCVD, MPEG1/2, JPEG a AAC.

 Pretože ide o multimediálne zariadenie, nemôže chýbať ani RDS FM/AM tuner a vymoženosti ako Bluetooth, možnosť pripojenia navigácie, čítačka SD kariet do 2 GB, USB port, vstup pre cúvaciu kameru, prípadne univerzálny AUX napríklad pre MP3 prehrávače. Všetky tieto funkcie by sme si však nevychutnali naplno, ak by tento systém nemal dobrý zvuk a obraz. Báť sa však nemusíte. V prvom rade sa o to postará výkonný zosilňovač s hodnotami 4x60 W + 1x40 W na center.

Komu by bolo stále málo, môže si pripojiť externé zosilňovače na dva páry cinchových výstupov predzosilňovača. Poteší aj samostatný výstup na subwoofer. Ďalšie vyladenie zvukového prejavu je možné 7-pásmovým ekvalizérom alebo použitím dekodéru Dolby Pro Logic. Obrazovú stránku má na starosti veľký 6,5“ dotykový displej zobrazujúci všetko potrebné vo formáte 16:9 alebo 4:3. Príjemným detailom je napríklad zobrazovaný čas v pravom hornom rohu. Upútala nás aj funkcia PIP – obraz v obraze, ktorá sa pomaly stáva štandardom.

Audiovox pamätal aj na estetickú stránku a používateľom umožňuje nastavenie vlastného pozadia či úpravu pracovného prostredia – Grafic User Interface (GUI). Jeho vzhľad nenarúšajú ani ovládacie tlačidlá, ktoré sú umiestené po stranách displeja. Ako posledné len spomenieme, že súčasťou balenia sú aj dva diaľkové ovládače a komu by sa zdal byť 6,5“ displej malý, môže si pripojiť ďalšie dva. Čo dodať? Klesajúce ceny a stúpajúca výbava a kvalita nás stále nenechajú vychladnúť a nútia nás míňať bubáky. Ale prečo nie, ak to stojí za to.

Cena: 33 990 Sk

VME9312TS

Aj keď ide o najlacnejší predstavovaný model, nijako nezaostáva a za cenu 24 990 Sk je skvelým riešením. Patrí do kategórie „jednodinových“ prehrávačov, preto je jeho 7“ TFT LCD dotyková obrazovka motoricky vysúvaná. Poskytuje obraz vo formátoch 16:9 a 4:3. Keďže obsahuje DVD prehrávač s podporou DVD+/- R/ RW, CD-R/RW, CD-DA, ktorý prehráva aj formáty DivX, XviD, MP3, WMA, VCD, SCVD, MPEG1/2 a JPEG, je predurčený na robenie spoločnosti kedykoľvek a kdekoľvek.

Samozrejmosťou je RDS EON FM/ AM Tuner. O zvukové podanie sa stará interný zosilňovač s výkonom 4x40 W. To však nie je nezmeniteľný fakt, lebo VME9312TS obsahuje dva páry cinchových výstupov predzosilňovača a jeden výstup na subwoofer. Ich využitím sa strácajú limity vstavaného zosilňovača. Úpravu zvukovej charakteristiky urobíme ľahko trojpásmovým ekvalizérom a vstavaným dekodérom Dolby Pro Logic. Na bezproblémové ovládanie všetkých funkcií slúži pribalený diaľkový ovládač.

Ale spomeňme aj dizajn. Ten je založený na praktickosti a funkčnosti. Prehrávač je ladený do čiernej farby s dvomi kruhovými ovládačmi po stranách. Medzi ne umiestnil výrobca otvor mechaniky, pod ktorým je zapustený jednofarebný jednoriadkový displej. Tento zobrazuje základné informácie, aby ste nemuseli zakaždým vysúvať hlavný zobrazovací monitor. Pri jeho zavretom stave sú po stranách po dve tlačidlá Band + AS/PS a DISP + Open. Medzi nimi sa nachádza logo AUDIOVOX. Po vysunutí monitora sa funkcie týchto tlačidiel menia na Tilt + Picture a Wide + Close. Zvyšnú plochu zaberá LCD.

Cena: 24 990 Sk.

VME9512TS

Táto multimediálna stanica je kombináciou predchádzajúcich dvoch modelov. Z druhého predstaveného VME9312TS dostala do vienka jednodinovú veľkosť s motoricky vysúvanou 7“ TFT LCD dotykovou obrazovkou a dizajnové vyhotovenie. Malé rozdiely tvoria rozmiestnenia ovládacích prvkov a prídavného displeja.

Ten si teraz svoje miesto našiel na vrchnej strane hlavného monitora medzi ovládačmi Band + AS/PS a DISP+ Open, kde nahradil logo AUDIOVOX. To znamená, že spodnú časť pod vstupom mechaniky vyplnili tlačidlá Mute, Rear, Pip a Rpt. K nim ešte z pravej strany pribudla čítačka SD kariet s kapacitou do 2 GB. Tým sa dostávame k výbave, ktorá je identická s modelom VME9122TS.

Z toho vyplýva, že obsahuje RDS FM/AM tuner, Bluetooth na bezproblémovú komunikáciu s mobilným telefónom či USB port. Ostala aj možnosť pripojenia navigácie alebo zadnej kamery podstatne uľahčujúcej parkovanie. Interný zosilňovač síce pumpuje 60 W do štyroch reproduktorov, náročnejší zákazníci však určite siahnu po dvoch pároch cinchových výstupov predzosilňovača a samostatnom výstupe pre subwoofer.

Zvukový prejav je možné ešte doladiť 7-pásmovými ekvalizérmi, alebo využiť dekodér Dolby Pro Logic. Displej podporuje formát obrazu 16:9 alebo 4:3, disponuje funkciou PIP – obraz v obraze a umožňuje nastavenie vlastného pozadia či úpravu pracovného prostredia – Grafic User Interface (GUI). Celkovú výbavu modelu VME9512TS dopĺňajú ešte dva diaľkové ovládače. Aj napriek bohatej výbave ho kúpite za rovnakú cenu ako „dvojdinový“ model VME9122TS a to za 33 990 Sk.

Záver

Rozhodnúť sa, ktorý HEADUNIT si kúpiť, je vždy ťažké. Riadiť sa cenou? Alebo výbavou? Pri porovnaní VME9122TS a VME9512TS vás musí zaujímať hlavne veľkosť, ktorou sa líšia (1-DIN alebo 2-DIN ) a tretí je cenovo najdostupnejší – VME9312TS. Väčšia dilema však nastáva, ak začnete pokukovať aj po iných značkách. Treba si však uvedomiť, akú kvalitu vám kto ponúka. U Audiovoxu si môžete byť istý, že ste sa nenechali napáliť. A za svoje peniaze získate nielen kvalitu a bohatú výbavu, ale aj multimediálny šperk pre svojho miláčika.

Zdroj: AT magazín 03/2008