Recenzie | Multimédiá | Pioneer AVH-P4000DVD

Pioneer AVH-P4000DVD

11.08.2011
Pioneer AVH-P4000DVD

Test A/V centrály Ak Vám stačí letmý pohľad na obrázok 2 Dinovej AV centrály a už otáčate...

Test A/V centrály

Ak Vám stačí letmý pohľad na obrázok 2 Dinovej AV centrály a už otáčate list s poznámkou... aj keď značka ale za také peniaze...(!!!), tak teraz pozor, pretože predstavujeme pomerne dostupnú variantu skutočne komplexného riešenia do auta od renomovanej značky.

Dostať takýto prístroj za niekoľko (veľa) de siatok tisíc nie je až taký problém, pretože ponuka sofistikovaných A/V centrál je pomerne široká. Ak niekto na to má, tak nie je problém natlačiť do auta kompletné kino aj za šesť cifernú sumu.

A my, obyčajní smrteľníci si môžeme o takomto niečom maximálne nechať snívať, resp. kúpiť niečo čínske a „tešiť sa“, kedy to dodýcha naposledy... :o). Riešenie sa však našlo a tým je novinka Pioneer AVH-P4000DVD, ktorá za ešte prístupný peniaz ponúka naozaj široké možnosti multime diálnej zábavy v aute. Zoznam ponúkaných služieb je široký a tak poďme na to...

Dizajn

prístroja je veľmi decentný, pretože jemné olemovanie obrazovky je na ľavej strane doplnené štvoricou podsvietených nápisov a jedným otočným ovládačom. Žiadne zbytočné ozdoby či okázalé riešenia.

V balení je aj niekoľko možností ako uchytiť a olemovať tento prístroj v palubovke, a to úzkym profilovaným rámčekom alebo aj jednoduchým širokým plastom s presne vyrezaným okienkom. Stačí už len nájsť to správne miesto, ktoré podľa všetkého bude musieť byť v hornej časti z dôvodu pevného a nevyklápateľného displeja.

Obraz

je tvorený pevne zabudovaným, 6,1“ LCD displejom s rozlíšením 1440 x 234. Prvá číslica udáva počet subpixelov, takže natívne rozlíšenie je presne 480 x 234. Tento displej je navyše dotykový, takže ovládanie prostredníctvom ikoniek je naozaj veľmi pohodlné.

Do nenápadnej štrbiny nad displejom je možné bez odmietnutia vložiť a prehrať CD, CD-R/RW DVD, DVDR/ RW disky so súbormi vo formáte DVD-Video, DVD-VR, Video CD, WMA, DivX (pre audio aj MP3 a AAC). Po vložení začína automatické prehrávanie a dotykový displej sa mení na širokouhlú obrazovku. Menu sa dá kedykoľvek vyvolať opätovným dotykom.

Zvuk

K už spomenutým CD/R s MP3 a AAC je opäť celá paleta možností ako počúvať svoju obľúbenú hudbu. Tuner s RDS je samozrejmosťou a tak poďme ďalej k prenosným nosičom. Stále veľmi populárny iPod zu má svoju ikonku a vzadu na zadnom paneli aj svoj vlastný konektor. Káblik si však musíte prikúpiť.

Odmenou bude jednoduché ovládanie veľmi blízke tomu originálnemu na samotnom iPode s otočným medzikružím. Ďalšia možnosť je vzadu na krátkom kábliku, kde je vyvedený USB konektor. O využití snáď ani netreba hovoriť, pretože čo sa medzi ľuďmi po USB kľúčoch a všelijakých MP3 playeroch povaľuje hudobných súborov, si ani len nedokážeme predstaviť.

Výbava

Menu už bolo spomenuté a tak dodávam pre tých, čo sa obávajú zbytočne zložitých levelov v ovládaní a nastavovaní, je tu dobrá správa. Ani netreba manuál a po jednoduchom preklikaní je všetko, čo sa týka ovládania, hneď jasné. Systémové nastavenie umožňuje hneď niekoľko variant farebného doladenia k interiéru auta.

K dispozícii je šestica farebných variant displeja, ktorá sa dá skombinovať s podsvietením ovládacích prvkov. To je vymyslené skutočne rafinovane, pretože niekoľko LED diód vzájomne vytvára nielen jednoduché farby ako modrá, červená, zelená, či oranžová ale dokonca podľa želania mieša ten správny individuálny odtieň, ktorý môžeme dokonca uchovať v troch možných predvoľbách.

Dokonca sa dá nastaviť aj automatické a veľmi jemné prelínanie, kedy sa farba podsvietenia tlačidiel postupne mení v celom rozsahu. A to myslím si, že uspokojí skutočne každého ladiča, komu doteraz farebné možnosti nestačili. Z konektivity, ktorú takisto zaraďujem do výbavy je možnosť zapojiť externý prehrávač DVD čo multi CD, TV tuner, Bluetooth modul alebo externý digitálny zvukový procesor.

Je jasné, že každý z týchto modulov si treba priplatiť samostatne. K tomu je k dispozícii firemná zbernica IP BUS alebo aj špeciálny konektor s digitálny výstupom. Ku klasike už zaraďujem Cinch audio/video vstupy/výstupy, ktoré sú použiteľné napríklad pre rozšírenie o monitor pre zadné sedadlá, externé koncové stupne alebo aj zadnú kameru k cúvaniu. Samostatný výstup na subwoofer tu síce na pohľad nie je, dá sa však sprístupniť ak 4 kanálový linkový výstup zmeníme na dvojkanálový a voľné RCA zostane na subwoofer.

Záver

Krátke zoznámenie sa s týmto prístrojom bolo sprevádzané veľmi príjemnými zisteniami, čo sa týka ovládania a komfortu. Viem si celkom dobre predstaviť takúto dotykovú obrazovku ako centrum celej multimediálnej zástavby v aute, zvlášť keď je tu možnosť postupného rozširovania o ďalšie moduly. A na záver už sprofanovaná hláška z teleshopingu... Za tento prístroj nemusíte dávať 60, 50 ani 40 tisíc... a dokonca ani 30. Za tento prístroj dáte iba 26 990 Sk... čo je dobrá správa aj pre menej majetných ale aj fajnových hifistov :o).

Dušan Demovič Zdroj: AT magazín 06/2008