Recenzie | Navigácie | Garmin Nüvi 350

Garmin Nüvi 350

11.08.2011
Garmin Nüvi 350

„Vždy som sníval o niečom takom a ono to naozaj existuje, plus to má podrobnú mapu SK!" „Táto...

„Vždy som sníval o niečom takom a ono to naozaj existuje, plus to má podrobnú mapu SK!" „Táto mašinka vás donúti kúpiť si mapy, ktoré nikdy nepoužijete - len tak, pre zábavu." Garmina som dostal ako prvý prístroj v poradí a tak to mal trochu ťažšie, pretože tých pár dní navyše som mu dal naozaj zabrať, najmä keď mi dovozca tvrdil, že majú kvalitnú mapu Slovenska ako jediní na trhu! Samozrejme som 350-tku trápil, ako sa len dalo.

Vymýšľal som si tie najzapadnutejšie dediny aké som len poznal a v pri jazde som ho donekonečna trápil sústavným zlým odbočovaním. Nejdem vás napínať - mapa Slovenska je tu skutočná a naozaj podrobná!! Oproti nej vyzerajú oba ďalšie prístroje „s mapou Slovenska" ako pokus o vtip. Ale poďme po poradí. V prvom rade zaujme núvi 350 veľmi kompaktnými rozmermi. Je ako stvorený na to, aby ste ho sňali z držiaka na skle a strčili ho do vrecka na bunde, čo som v Prahe aj hojne využíval. GSM anténa je výklopná a prístroj má neskutočný príjem signálu! Používa nový prijímač SiRF III a je schopný získať signál aj vnútri v miestnosti! Bežne som mal príjem signálu 2m od okna v paneláku. Znamená to, že bude fungovať v akomkoľvek aute, aj keby ste ho nemohli dať na predné sklo. Disponuje 3,5" dotykovým displejom a výborným ovládaním. Naviguje aj v slovenčine (!) (a množstve iných jazykov). Slová sú poskladané do viet, takže to nie sú plynulé vety ako pri zvyšku prístrojov v teste, ale to je asi jediná moja výčitka ku tomuto prístroju. Núvi350 je totiž úžasný prístroj. Množstvo rozlíšení mierky, množstvo doplnkových funkcií a hlavne perfektná mapa Slovenska, robí z Garmina lídra na trhu prenosných prístrojov.

Zabudovaný 2GB harddisk obsahuje perfektnú a skutočne podrobnú mapu celej západnej Európy, dokonalú mapu Slovenska a dokonca základnú mapu Čiech, Poľska, Maďarska. Základná znamená, že tam nájdete takmer každú väčšiu dedinu a všetky cesty prvej a druhej triedy. Chorvátsko (ešte bezdiaľničnej siete) ani neuvádza, pričom sú tam všetky mestečká, ktoré bežne pri dovolenkách navštevujeme. Je to zbytočná skromnosť, najmä ak si pozrieme koľko štátov „zaručene" uvádza konkurencia! Všetky podrobné mapy týchto štátov je možné dokúpiť a priamo do prístroja nahrať - žiadne SD karty. Tento maličký prístroj vás spoľahlivo dovedie do akejkoľvek zapadnutej dedinky v Nemecku či Francúzsku. Obsahuje perfektnú databázu POI bodov a až vďaka nemu som objavil v Prahe zopár vynikajúcich reštaurácií. Stačí zadať vyhľadávanie POI bodov v okolí, vybrať „reštaurácie" a Garmin vám ukáže ich názov, vzdušnú vzdialenosť a šípka dokonca určí smer. Kto to nevyskúšal, len ťažko si dokáže predstaviť, ako to funguje v praxi. Ukázal som to dvom svojim známym, obaja uvažujú o kúpe. Je to vec, ktorá vás skutočne chytí! Mierka obsahuje množstvo rozlíšení a pri správnom nastavení je navigovanie dokonalé. Okrem mapy, hlasových pokynov a šipiek môžete nechať na displeji zobraziť itinerár všetkých odbočiek, ale takto degradujete prístroj na úroveň starých originálnych navigácií v autách. 350-tka má MP3 prehrávač, JPEG prehliadač, prehrávač zvukových kníh (Audigy), konvertor mien a rozmerov, kalkulačku, svetový čas, Language Guide - čo je interaktívny hlasový slovník.

Cestovného sprievodcu (Marco Polo), musím spomenúť osobitne. V Garmine je ukážka. V ukážke vám vybehne 10 európskych metropolí a v každom 50 najzaujímavejších miest, pričom ich viete deliť na kategórie. Paríž: Louvre, Eifelovka, Bastila... Samozrejme zobrazí aj vzdialenosť v kilometroch od vášho aktuálneho miesta a smer. (Eifelovka, 891 km na sever - bol som v Prahe). Kliknete na riadok a Garmin vám ukáže fotku, môžete ju zväčšiť na celú obrazovku, plus vám zobrazí stručnú históriu, dátum postavenia, presnú adresu, otváracie hodiny a telefónne číslo na recepciu. Klepnete na tlačidlo Štart a vyrazíte. Takto si predstavujem navigáciu! Skúste pohľadať Eifelovku na tej vašej a budete vedieť, prečo som taký nadšený. Na stránkach výrobcu máte k dispozícii neustály upgrade ovládacieho softvéru. Potrebujete PC a USB port. Takto si to predstavujem. Nie kupovať každý rok nový prístroj, ale jednoducho iba stiahnuť soft z internetu. Samozrejme som to vyskúšal a „apgrejdoval". O tom, že som bol úspešný ma presvedčilo hneď úvodné hlásenie, kde Garmin varuje pred ovládaním za jazdy - pribudli tam ďalšie riadky. Je mi ľúto, ale na jednej strane sa nedá dostatočne opísať, čo všetko 350-ka vie, aj preto vám tieto prístroje budeme postupne predstavovať v profiloch. Garmin núvi 350 je jednoznačne prístroj roka.

Prevzané z časopisu auto-hifi.