Recenzie | Navigácie | Lucca 100/200

Lucca 100/200

11.08.2011
Lucca 100/200

Výborné, nové mapy východnej Európy, rýchla a jednoduchá obsluha. Veľmi dobrá cena. V minulom...

Výborné, nové mapy východnej Európy, rýchla a jednoduchá obsluha. Veľmi dobrá cena. V minulom čísle sme si predstavili najvyšší model novej, „stovkovej” série PND navigácií od Blaupunktu. Za 10990 korún toho panúka naozaj dosť. Dnes sa však veľký boj odohráva v hladine hlboko pod desiatku, najväčšie boje sú v kategórii okolo 7 tisíc korún. Tu Blaupunkt nasadzuje svoje jednovaječné dvojčatá, modely Lucca 100 a 200.

VÝBAVA

Oba modely majú 99% parametrov rovnakých, takže na odlišnosti vždy upozorníme. Lucca 100/200 je skutočne vreckový prístroj, má totiž rozmery 99X99xl7mm. Lucca 100 váži 175g, Lucca 200 o 5g viac. Prístroje majú zaoblené hrany, sú veľmi tenké a tak ich naozaj môžete denne nosiť so sebou. Na prvý pohľad ich od seba jednoducho odlíšite: Lucca 100 má dizajn celý v čiernom, 200-vka má spodný pás pod displejom strieborný. Ovládanie je kompletne riešené dotykovým displejom o velkosti 3,5" (klasické rozlíšenie 320x240 pixelov). Tradičné je modré, okrúhle tlačidlo on/off, ktoré znázorňuje firemné logo — blau punkt,
teda modrý bod. Zabudovaná je vymeniteľná batéria Li-lon s kapacitou 1100 mAh (čo postačí cca na 3 hodiny navigácie).
Prístroj beží pod Windows CE 5.0, na pomerne rýchlom procesore Centrality Atlas III s taktom 400MHz. Používa internú 1 GB flash pamäť, plus 64MB ROM pamäte pre vlastný soft.
K dispozícii je slot na SD kartu (podporuje až 8GB SDHC). Je otázne, k čomu ho využijete, pretože Lucca 100/200 nepodporuje žiadne multimediálne funkcie (MP3, JPEG), snáď len na ďalšie mapové podklady. Mini USB konektor podporuje rýchlosť 2.0. GPS prijímač je 32-kanálový QuickFind Centrality, takže aj Blaupunkt sa pridal ku firmám, ktoré upustili od monopolného SIRFIII prijímača (vlastne tento konkurenčný boj môže podstatným spôsobom zato, že ceny navigácií šli tak rapídne dolu).
V balíku dostanete okrem prístroja a návodu aj záložné DVD s mapami, pevný držiak na sklo, anténu pre TMC prijímač (Lucca 200) a nabíjačku do auta...

MAPY

Veľmi netradične Sa Blaupunkt rozhodol ponúknuť navigácie určené pre východný trh, pretože mapové podklady obsahujú práve mapy východných štátov. Základný model Lucca 100 má iba tie, model Lucca 200 ku nim pridáva aj prejazdovú mapu západnej Európy. V praxi to znamená, že Lucca 200 vás dovedie takmer ku každému veľkému mestu — teda ku diaľničnému exitu vedúceho do neho — ďalej je to však už na vás. Naopak, podrobné mapy sú k dispozícii iba pre východnú Európu (samozrejme, podľa možností toho, ktorého štátu). V praxi tak dostávate Albánsko, Bielorusko, Bulharsko, Chorvátsko, Estónsko, Macedónsko, Grécko, Lotyšsko, Litvu, Rumunsko, Srbsko a Čiernu Horu, Slovinsko, Turecko a Ukrajinu. Podrobná je mapa Višegrádu (CZ, SK, PL a H), Chorvátsko je veľmi slušné: veľké mestá (Záhreb, Zadar, Split...) majú uličnú podrobnosť, zakreslená je aj nová diaľnica, prístroj pozná aj malé dedinky na pobrežnej magistrále (Dugi Rat, Omiš, Pisak Brelu, Tucepi, Podgoru...). Rumunsko
a Bulharsko je viac-menej prejazdové, bez uličnej podrobnosti (ani hlavné mestá), obľúbené letoviská pri mori však na mape sú. Reálne vás tak Lucca môže doviesť z Blavy až do Burgasu, či Varny. Zaujímavá je európska časť Turecka, ktorá je veľmi podrobná, hlavné mesto Istanbul je takmer do uličnej siete.

NAVIGÁCIA

Navigovanie je jednoduché a prehľadné, začiatočníkovi veľmi pomôže navigačný piktogram (kocka so šípkou a pásom malých obdĺžničkov, ktoré ubúdaju podľa toho, ako ste blízko odbočky). Tento zdanlivo zbytočný navigačný rámček sa v praxi stáva tým najlepším na Lucce — pretože hlavne vo veľkých mestách viete v zlomku sekundy preostriť na obrazovku a okamžite vidíte smer a vzdialenosť ku odbočke. Nedá Sa to porovnať s hlasovým navádzaním (odbočte o 500 metrov...o 100 metrov...teraz! — a práve ste odbočku prešli). Kto si zvykne na piktogramy, bude mu iné navigovanie pripadať ťažko stráviteľné.
Blaupunkt Lucca 100/200 zvládne navigáciu na adresu, aj podľa PSČ, križovatky dvoch ulíc, zadanie POI bodu, alebo na miesto kliknutia na mape. Dokáže zvládnuť až 8 prejazdových bodov na trase, pamätá si viac ako 100 adries (ktoré si navolíte), má pamäť na 20 posledných cieľov. Upozorní na rýchlostné limity, zobrazí čas príchodu, vzdialenosť k cieľu, zostatok času do príchodu. Senzor jasu dokáže upravovať jas displeja. Proti krádeži ho môžete chrániť zadaním PIN kódu.

ZÁVER

Blaupunkt sa vydal cestou jednoduchosti, čo je možné pochváliť. Je mnoho zákazníkov, pre ktorých je multimediálna výbava zbytočná, rovnako ako mapy západnej Európy. Sám poznám obchodných zástupcov, ktorí si chválili už staršie modely Luccy, práve kvôli jednoduchosti a prehľadnosti. Lucca 100 a 200 ku tomu pridáva nové mapy východných štátov, rýchly processor a jednoduchú obsluhu. A samozrejme cenu, ktorá nakoniec vždy rozhodne.
Miroslav Moncoľ

Blaupunkt Lucca 200
Cena 6 990,- Sk
Príjem GPS (max. 10 bodov) 8
Navigácia (max. 20 bodov) 15
Mapy (max. 30 bodov) 18
Výbava (max. 30 bodov) 16
Obsluha (max. 10 bodov) 7
Spolu (max. 100 bodov) 64

+ TMC (Lucca200), plánovač trasy, jednoduchosť, ochrana PIN
- lesknúci Sa displej, západná Európa iba prejazdová