Recenzie | Navigácie | Nové navigácie

Nové navigácie

11.08.2011
Nové navigácie

V tomto článku sa pozrieme na nové navigácie, ktoré prišli aktuálne na slovenský trh. Najprv...

V tomto článku sa pozrieme na nové navigácie, ktoré prišli aktuálne na slovenský trh. Najprv predstavíme novú verziu navigačného programu, ktorý patrí u nás medzi najpoužívanejšie. Ďalej je to najnovší navigačný prístroj s pokročilou možnosťou vyhľadávania záujmových bodov. Do tretice predstavujeme navigačný prístroj určený na pevné zabudovanie do automobilu.

iGo 2008

Toto je navigačný softvér v najnovšej verzii, ktorý obsahuje prvky 3D navigácie. Dodáva sa na 2 GB karte, mapy sú pre 43 krajín Európy. Oproti minulosti sa zvýšilo pokrytie, implementovala sa aj podpora pre čísla domov. Aktuálne je dostupná verzia, ktorá ponúka prevádzku aj na navigačných zariadeniach so štvorcovým displejom (napr. niektoré HP iPaqy). Predchádzajúca verzia tohto navigačného systému je veľmi populárna u nás, často sa objavuje aj s iným označením v iných navigátoroch. Program sme skúšali na inteligentnom telefóne ASUS P750. Hlasová navigácia v slovenčine je presne taká ako v predošlej verzii, tu sme očakávali zmenu. V používateľskom rozhraní prišlo k podstatným zmenám, pribudol digitálny kompas, zlepšené sú aj body záujmu. 3D navigácia sa týka aj Slovenska, konkrétne sme si to overili v Bratislave. V našom hlavnom meste sú priestorovo spracované budovy, ako je napr. Hrad, Dóm sv. Martina, hotel Carlton a pod. Aj v ostatných častiach Bratislavy možno vidieť priestorové zobrazenie – napr. nájazdy pred Prístavným mostom, ale aj iné nadjazdy a podjazdy. V iných častiach Slovenska sa prejavuje zobrazenie výškového profilu terénu – nížiny sú zelené, kopce hnedé. Ide o vynikajúci program, ktorý sme si úspešne vyskúšali aj na území Rakúska, Česka.

MIO Moov 360

Toto je nový typ navigácie, ktorý vychádza z fúzie firiem Mio a Navman. Mio Moov 360 ponúka dynamickú funkciu lokálneho vyhľadávania, ktorá umožňuje nájsť zaujímavé objekty, ako sú obchody, reštaurácie, firmy alebo miesta verejnej správy. Technológia lokálneho vyhľadávania je podporovaná dodávateľmi katalógových služieb. Na ich využitie treba mať mobilný telefón s podporou Bluetooth a povolenými dátovými službami. Dôležité objekty sa dajú vyhľadať aj dopredu a uložiť ich do zariadenia ešte pred odchodom. Zariadenie má širokouhlú uhlopriečku 4,3 palca, novinkou je aj technológia SiRF Instant - FixII, ktorá umožňuje získať spojenie na satelity v priebehu 5 sekúnd. Procesor je Samsung s frekvenciou 400 MHz, prijímač je 20-kanálový. V hornej časti je slot na pamäťovú kartu SD/MMC, mapové podklady sú však vo vnútornej pamäti zariadenia. K dispozícii je aj fotonavigácia NavPix, pri ktorej sa dá navigovať na miesto, ktoré je uložené vo fotografii. Pri našom používaní sme zistili veľmi rýchle nadviazanie spojenia so satelitmi, ako i množstvo záujmových bodov zapamätaných v mape. Dobré je prepojenie medzi navigátorom a mobilným telefónom, pričom sa dá používať hlasové telefonovanie. Li-ion batéria s kapacitou 720 mA vydržala pri našom teste na 2 hodiny a 20 minút navigácie. Držiak na čelné sklo sa dá používať ako aktívny. Túto navigáciu sme používali aj v ČR, na niektorých miestach, hlavne v Prahe, je rozloženie bodov POI také husté, že sa z nich dá len ťažko vyznať. Hlasová navigácia v slovenčine je dosť zvláštna, zvolený mužský hlas je až príliš nástojčivý.

Kenwood DNX5220BT

Ide o prístroj na pevné zabudovanie do automobilu. Nie je to len navigátor, je to zároveň aj DVD prehrávač a autorádio, po doplnení umožňuje prepojenie s iPodom, možno pripojiť aj cúvaciu kameru. K dispozícii je prepojenie s mobilným telefónom, ponúka sa aj možnosť doplnenia o analógový a digitálny TV tuner alebo možnosť prepojenia s ďalšími LCD displejmi v automobile. Centrom DNX5220BT je 6,1-palcový širokouhlý displej, navigácia pochádza od firmy Garmin a obsahuje dobre spracované mapy z celej Európy. Na inštaláciu do automobilu je nevyhnutná 2 DIN pozícia v automobile, na inštaláciu možno objednať rámček pre konkrétny typ automobilu. Kenwood DNX5220BT je zariadenie, pomocou ktorého sa dá vytvoriť domáce kino v automobile. Maximálny výkon 4 × 50 W v aute celkom počuť.