Recenzie | Navigácie | Pioneer AVIC-H900 BT

Pioneer AVIC-H900 BT

11.08.2011
Pioneer AVIC-H900 BT

Séria Avic je našim čitateľom dobre známa už pár rokov. Prístroje série Avic do bodky splňujú...

Séria Avic je našim čitateľom dobre známa už pár rokov. Prístroje série Avic do bodky splňujú pojem „all-in-one” produkt, teda "všetko v jednom”. Dnes takéto prístroje nazývame multimediálne centrá — výstižnejšie to snáď už nejde. Bol to práve prístroj série Avic (presnejšie model Avic-Xl v císle 2/2004), ktorý oko prvý ponúkal LCD displej, DW mechaniku o navigáciu v "‚jednej krabici". Za svoje dokonalé riešenie dostal ocenenie EISA „Najlepší európsky navigačný systém pre rok 2O04/05”.

 Stál 110 tisíc korún a stas sa legendou. Ďalšie verzie a nové modely nenechali na seba dlho čakať. Postupne pribúdali modely so zabudovaným harddiskom, 2DIN modely, a najmä Iacnejšie kúsky, stále však hovoríme o špičke v tomto segmente. Pre tento rok pozostáva séria Avic z PND navigácie Avic-FSOOBT, 2DIN-u Avic-F7008r a špičkového modelu Avic-H900BT, ktorý si dnes predstavíme. Je symbolické, že práve táto 900-vka získala aktuálnu cenu EISA "Najlepší európsky navigačný a multimediálny systém do auta pre rok2O0SI09"..


VÝBAVA

Zaujímavosťou je dotyková obrazovka s rozmermi iba 5,8”, avšak vysokým rozlíšením (WVGA 800x480 pixelov, oproti tradičnému QVGA 320x240), takže ikonky, písmo a množstvo informácií zobrazovaných odrazu budia dojem, že ide o ďaleko väčší rozmer. Je zaujímavé, že pri pozeraní filmov obrovské navýšenie rozlíšenia subjektívne až tak nevnímate, stačí však navoliť menu, alebo nechať zobraziť foldery...

Všetky RCA vstupy a výstupy sú riešené cez multipin konektor a kábel, takže kto nechce, nemusí mať za rádiom šalát kabeláže. Kto však chce mať z 900-vky ozajstnú riadiacu jednotku (headunit), zapojí kabeláž a dostane: 6xRCA OUT (front, rear, subwoofer), 1xAV vstup, jeden cinch pre video výstup na zadný monitor, jeden vstupný pre cúvaciu kameru. Zadný panel odhalí konektor (mini- jack) pre mikrofón (ten je v balení), vstup pre GPS anténu (takisto v balení), digitálny výstup (nutné dokúpiť špeciálny kábel), na predĺženom kábli je USB vstup, pomocou ktorého pripojíte aj iPod (opät je nutné dokúpiť kábel, CD-1U230V pre video iPod — v menu potom musíte AVI vstup prepnút’ na iPod).

Na prednom paneli je okrem multiJog kolieska tlačidlo MENU a MAP, pre rýchle prepínanie (ak sa stratíte v menu prístroja — čo fakt nie je problém), tlačidlo Eject a šachta na CD/DVD disk. Malý minijack slúži ako AV2 vstup (nutný je dokúpiteľný kábel CD-RM 10, ale napr. ku kamerám, alebo foťákom býva takýto kábel pribalený).

Malá modrá LED dióda svieti, ak je prístroj spárovaný s nejakým Bluetooth zariadením. Celé toto „multi’ šialenstvo dokončuje šachta na SD karty, pomocou ktorých okrem muziky do prístroja dostanete obrázky, skiny, nový soft, ale aj napr. celé predpripravené trasy pre navigáciu, ktorá je zabudovaná. Slúži na to program NavGate (ten je na pribalenom CD). Uff...

Audio výbava poteší použitím HP aj LP filtra a 3-pásmovým parametrickým ekvalizérom. Veľmi ma teší použitie perfektného D4Q tunera, ktorý nemá konkurenciu v rýchlosti príjme slabých staníc. Avic prehráva MP3/WMA/AAC/DivX/MPEG4 súbory. Video súbory prehrá aj z USB vstupu.

BLUETOOTH

Aj Pioneer vsadil radšej na spoluprácu s niekým, kto ponúka hotové a overené riešenia a tak na 900-vke nájdete logo Parrot, ktorý sa stal kráľom medzi Bluetooth handsfree zariadeniami. Spáruje sa až s tromi telefónmi, čo je výhoda, ak sa auto vo firme strieda. Jednoducho sadnete do auta, a Avic spozná telefón, priradí váš telefónny zoznam a už ho môžete používať. Toto je naozaj budúcnosť. Žiadne pripájania, odpájania, duálne karty, presmerovania. Ste v aute, voláte cez Avic. Vystúpite, voláte cez telefón. Nemusíte ho vyberať z vrecka, ani nikam v aute zasúvať.

NAVIGÁCIA

V prístroji je zabudovaná kompletná navigácia s mapou 33 štátov, aj východnej Európy a napr. Slovensko ma prekvapilo svojou podrobnosťou (pretože Avic využíva mapy TeleAtlasu). Avic pozná každú malú dedinku a dorazil ma zobrazením „Rómska osada” neďaleko Svitu. Tomu poviem zmysel pre detail!

Po inštalácii softvéru NavGate Feeds na vašom PC, môžete pomocou SD karty zadávať navigácii vlastné POI body, vypracovať knihu jázd... GPS anténa by Sa mala inštalovať zvonku na kapotu auta, ak máte atermické sklo, bude prijem slabší. Pomáha zabudovaný gyroskop, ktorý určuje polohu, ak prístroj GPS signál stratí. Vstavaný TMC tuner dokáže dynamicky navigovať (v štátoch, kde to funguje, takže na SK zatiaľ nie). Keďže mapy sú v zabudovanej 2GB flash pamät), je možné počúvať CD/DVD a zároveň navigovať.

Celá nová séria Avic je vystavaná okolo nového displeja s WVGA rozlíšením a navigácie, používajúcej flash pamäť. Je zaujímavé sledovať, ako sa inžinieri vysporiadali s problémom vytvoriť zmysluplnú, ucelenú sériu tak, aby si prístroje navzájom nekonkurovali. Model Avic-FSOOBT je vlastne PND navigácia s Bluetooth (22 990), pokračuje to modelom F700BT, ktorý je už klasickým 2DIN-om za 31 990 korún. Avic-F900BT je špičkou, čo sa výbavy týka, stále však za obdivuhodnú cenu 39 990 korún. Porovnajte to s cenou 109 990 spred 4 rokov!

Miroslav Moncoľ