Recenzie | Navigácie | TomTom GO 930T

TomTom GO 930T

11.08.2011
TomTom GO 930T

Holanďan,ktorý neblúdi Vlajková loď firmy TomTom spája vydarený čierny dizajn tela prístroja...

Holanďan,ktorý neblúdi

Vlajková loď firmy TomTom spája vydarený čierny dizajn tela prístroja s novými navigačnými funkciami, vďaka ktorým je navigácia interaktí- vnejšia a orientácia v komplikovaných križovatkách jednoduchšia. Je nasledovníkom veľmi úspešného modelu GO 920, po ktorom zdedil všetky konštrukčné, ale aj väčšinu softvérových vlastností.

TomTom GO 930 je nasledovníkom veľmi úspešného modelu GO 920, po ktorom zdedil všetky konštrukčné, ale aj väčšinu softvérových vlastností. Začíname teda niekoľkými číslami - vonkajšie rozmery prístroja sú 118 x 83 x 24 mm, hmotnosť je 220 gramov, širokouhlý displej má rozmery 95 x 54 mm, rozlíšenie 480 x 272 bodov a uhlopriečku 10,9 cm.

Na celom prístroji nájdete iba jediné hardvérové tlačidlo, ktorým TomTom zapnete a vypnete, všetky ďalšie funkcie ovládate prostredníctvom dotykového displeja. Ten má síce antireflexnú vrstvu, ktorá dostatočne eliminuje odrazy spôsobené ostrým slnkom alebo iným zdrojom svetla, jeho podsvietenie by však mohlo byť o niečo intenzívnejšie. Jednou z tých praktickejších funkcií tejto navigácie je schopnosť automaticky prispôsobovať intenzitu podsvietenia displeja okolitým svetelným podmienkam, a tiež prepnúť grafiku do nočného režimu.

Vráťme sa späť k samotnej konštrukcií hardvéru. Čelná strana je vyhradená širokouhlému displeju, okolo ktorého je lesklý čierny plast, boky a zadná strana sú pogumované. Vzadu nájdete pod kovovým krytom reproduktor, západku pre uchytenie prístroja do držiaka a tiež konektor pre pripojenie externej antény. Všetky otvory pre káble a pamäťové média sú sústredené v spodnej časti, nachádza sa tu miniUSB konektor pre nabíjanie a komunikáciu s PC, 3,5 mm audio konektor, slot pre pamäťovú SD kartu a nakoniec konektor pre prijímač RDS-TMC dopravných správ.

V plastovom tele sa ukrýva procesor taktovaný na 400 Mhz, 64MB RAM, 4 GB internej pamäte, čipset SiRF Star III, FM vysielač a lítium-polymérová batéria s deklarovanou výdržou 5 hodín prevádzky. Spolu s navigáciou TomTom 930 si z obchodu prinesiete ešte Bluetooth diaľkový ovládač, nabíjačku do auta, držiak na predné sklo, softvér TomTom HOME, kolísku pre prepojenie s PC a s modelom 930T aj RDS-TMC prijímač dopravných informácií.

Funkcia Map Share vám priamo cez menu navigácie umožní zaznamenať chybu v mape, upraviť názov ulice, zmeniť definovaný smer jednosmerky a niekoľko ďalších úprav, ktoré môžete nahlásiť do TomTom-u a zdieľať s ostatnými členmi komunity.

Podľa Vašich predstáv

TomTom je navigačný systém, ktorý ponúka jednoznačne najširšie možnosti personifikácie spomedzi všetkých značiek na trhu. Množstvo rôznych parametrov je možné prispôsobiť svojim predstavám jednoduchým spôsobom priamo cez menu prístroja, a to bez nutnosti komplikovaného a riskantného zásahu do konfiguračných súborov navigačného softvéru.

Menu je riešené formou ikoniek, na jednom displeji je ich päť a napríklad základné menu navigácie sa skladá z troch displejov, teda pätnástich ikon. Pre zjednodušenie ovládania je možné vytvoriť vlastné rýchle menu, do ktorého si poukladáte ikony pre prístup k najčastejšie používaným funkciám. Čiastočne prispôsobiť je dokonca možné aj zobrazenie údajov pri samotnej navigácii, konkrétne informačný pruh môžete mať horizontálne pod mapou alebo vertikálne na pravej strane displeja.

V informačnom pruhu pri jazde vidíte ikonu zobrazujúcu spôsob prejazdu najbližšou križovatkou a zostávajúcu vzdialenosť k nej, aktuálnu rýchlosť, zostávajúcu vzdialenosť a čas príjazdu do cieľa. Vybrať  si môžete z niekoľkých grafických schém mapových podkladov ako pre denný tak aj pre nočný režim.

Grafika určená pre použitie počas dňa je prehľadná, výrazná farba vytýčenej trasy je dostatočne kontrastná k okolitému prostrediu znázorňovanému jemnými, pastelovými farbami. Horšie je to s nočnými schémami, pri ktorých farby mapových podkladov príliš splývajú.

Recenziu v plnom znení nájdete v časopise NAVIBOX leto 2008.

Zdroj: navibox.sk