Recenzie | Reproduktory | Boston S 953

Boston S 953

11.08.2011
Boston S 953

Tam kde iný končia, Boston len začína, pričom potešiteľnou správou je, že ceny sa počnúc Sviatkom...

Tam kde iný končia, Boston len začína, pričom potešiteľnou správou je, že ceny sa počnúc Sviatkom práce (t.j. I .máj aby boli v obraze aj tí mladší) rapídne znížili. Séria S nahrádza staré FX-ká, ktoré si v minulosti takmer vždy vyslúžili hodnotenia „Najlepší zvuk" v testoch a tak sú moje očakávania vysoké.

Konštrukčne vsadili na štandardný a v tomto prípade aj dostatočne tuhý plechový kôš, ktorý uchytá-va kopolymérovú membránu stredobasu cez odolný záves z kvalitnej butylovej gumy. Magnetický systém tvoria pólové nástavce bez odvetrávania a masívny feritový magnet s priemerom 100 mm, čomu zodpovedá aj hmotnosť. Zvyšné frekvencie sprostredkúva 63 mm stredový reproduktor a 19 mm výškač Type S3 s ferofluidovým chladením, poiymérovou membránou a neodymiovým magnetom. Tie sú uchytené v plastovom nástavci a aj napriek ochrannej plastovej mriežke, ktorá tvorí príslušenstvo si musíte dávať pozor aby ste náhodne nepoškodili samotné meniče.

ZVUK

Boston ostáva verný svojmu dobrému menu a oproti staršej verzii je citeľný hlavne posun v oblasti nízkych frekvencií, ktoré nabrali na hĺbke aj kontúrnosti. Stredy sú klasicky najväčšou devízou a tak celkový prejav charakterizuje detailnosť a dobré pre-kreslenie. Skôr ako tvrdé elektronické 13 žánre im však sedela funková hudba či Hr akustika. Majú vysokú citlivosť a tak ich rozhýbete aj kvalitným autoradiom, ale na druhej strane zaťažiteľ- nosťou patria do druhej časti testované- ho poľa. Pozor však na spojenie s lacnými zosilňovačmi, kde sa otvorený a dynamický zvuk môže ľahko zmeniť na príliš prezentný.

Prevzané z časopisu auto-hifi 4/2006