Recenzie | Reproduktory | Dragster DMK 672

Dragster DMK 672

11.08.2011
Dragster DMK 672

Komponentné 16-tky od stále dravejšej značky Dragster vyrážajú dych svojim spracovaním, dizajnom...

Komponentné 16-tky od stále dravejšej značky Dragster vyrážajú dych svojim spracovaním, dizajnom a veľkosťou magnetu. Ak by niekto videl na obrázku iba jeden stredoíbas nemal by možnosť porovnať veľkosť s nícím nablízku, odprisahá, že sa pozerá na 30 cm subwoofer! Nikto normálny predsa nevyrobí takýto reproduktor ako stredobas do komponentného šestnástkového setu. Obrovský, prečnievajúci záves membrány vyzerá akoby sa chystal na 5 cm zdvih. Magnet, ktorý je temer tak veľký ako samotná membrána sa gangstersky vyhráža všetkým naokolo. Neskutočná vizáž je klincovaná rovnako agresívnymi parametrami. Citlivosť 92,2 dB znamená, že tieto repráky hrajú nahlas už na slabšom zosilňovači. Avšak brutálny je údaj o zatežiteľnosti 160W RMS, 320 max! Pritom Dragster patrí ku firmám, ktoré si údaje necucajú z prsta, ale ich solídne merajú. Nechcem vidieť, aké číslo by vyšlo, keby sme tento údaj prenásobili štandardnou ázijskou konštantou, ale číslo 500 by bolo okamžite prekročené - to je isté.

O tom, že tu nejde o imidž, ale o solídne spracovaný produkt a zodpovedne použité materiály svedčí aj montážna hĺbka 71 mm! Toľko majú slabšie subwoofery. Aj frekvenčný rozsah udávaný výrobcom 55 Hz, 24 kHz svedčí o tom, že tu sa niekto drží reality, a neuvádza nezmyselné čísla na basy (bežne si niektoré "značky" píšu 40, či dokonca 35 Hz). Membrána stredobasu je z polypropylénu, výškač zasa mylaru s hliníkovým nástrekom. Len magnet výškača má 1"/2,54 mm. Aj to svedčí o tom, že tu ide o jednoznačné SPL použitie. Cena, ktorá je neuveriteľne nízka v takejto triede, odráža kvality tohto výrobku, 5990 korún.

Kto si pamätá montáž z čísla 1/2006 košický Hummer, tak vo dverách bol použitý práve pár takýchto stredobasov. A v aute to jednoznačne bolo aj počuť. Hoci majú veľkú citlivosť a hrajú nahlas aj pri slabších zosilňovačoch čistota zvuku vôbec nezaostáva a práve naopak - takýto krásny lineárny priebeh sa v tejto cenovej kategórii hľadá ťažko. Odporúčam nešetriť a pripojiť poriadny silný zosík. Vtedy dostanete z týchto "malých subwooferov" skutočne maximum. A nebudete chápať kde sa ten zvuk berie - veď subwoofer ste predsa nechali vypnutý.

Zdroj: AT magazín 05/2006