Recenzie | Reproduktory | Dragster DSZ 652

Dragster DSZ 652

11.08.2011
Dragster DSZ 652

Ploché šestnástky... Nech nadpis tohto článku znie akokoľvek hrozivo, nebudeme tu dnes rozoberať...

Ploché šestnástky...

Nech nadpis tohto článku znie akokoľvek hrozivo, nebudeme tu dnes rozoberať tínedžerky, ktorých príroda na určitých partiách príliš neobdarila. Skôr sa budeme venovať naozaj plochým šestnástkam, ktoré dokážete zabudovať do 3,5-centimetrového priestoru. O tom, že to nie sú len obyčajné reproduktory, vás presvedčí hneď prvé predstavenie technických parametrov.

Však stačí len zobrať škatuľu do ruky a čítať... samé neodýmium, sklené vlákna a slovo extrém použité hneď niekoľkokrát. No niet sa čo diviť, vyrobiť ploché a ľahké reproduktory, ktoré by aj čosi zahrali, je podstatne ťažšie ako „tučná“ klasika zo zliatiny a s magnetom väčším než membrána. Ale skúste dať takéto reproduktory na plató a uvidíte... Začnime teda s opisom a poďme rovno na..

STREDOBASOVÝ MENIČ

Skelet týchto noviniek je síce plastový, ale ako píše výrobca, sú vystužené sklenými vláknami, takže sú extrémne ľahké aj pevné. Magnet nám tentoraz nevytŕča dozadu za kôš reproduktora, ale je obrátený dovnútra. Nezvyčajne veľký priemer cievky 38 mm (1“) s hliníkovým nosičom má z rovnakého materiálu aj vinutie, čo býva zvykom u tých najdrahších meničov. Malý, zato extrémne silný SFD magnet (Symetrical Field) je vyrobený z neodýmia a hýbe membránou z čistej celulózy so zaujímavo členeným gumeným závesom. Ten v reze nemá podobu jednoduchého poloblúka, ale je to vlastne dvojitá vlnka. Záves je pomerne poddajný vo vertikálnom smere, no dobre a pevne vystreďuje membránu. Stredová kopulka absentuje úplne, na jej mieste je len na plocho zakončený nadstavec magnetu. Výkon na 4-ohmovej impedancii je 90/180 W v poradí RMS/max, citlivosť 91 dB. Spodná časť pásma, za ktorú je tento menič zodpovedný, začína na 60 Hz.

VÝŠKOVÝ MENIČ

DTH 1235:1 si opäť prevzal nejaké tie extrémne názvy, a tak začnime s „extrem class neodymium tweeter“, čo je samo o sebe vysvetľujúca fráza. K celkovému technickému výpočtu patrí aj hliníkové teleso meniča, hodvábna kopulka a cievka s ferofluidovým chladením. Frekvenčný rozsah končí pri 22 000 Hz, čo by mala byť dostatočná hodnota aj pre muzikantov s „netopierími ušami“. Menič má v balení dostatok príslušenstva na montáž pod aj na povrch v interiéri auta.

ZVUKOVÉ PODANIE

Montujem tieto meniče do ozvučnice, prv než mi ich prievan vytiahne von na ulicu... Ale to len žartujem, pretože po teste naozaj masívnych meničov tu je druhý extrém. Priam mušia váha sa ľahko montuje a ešte ľahšie zapája. Potom už nastáva ten okamih, kedy sa jasne ukáže „who is who“. Tieto Dragstary v ničom nezaostávajú za plnohodnotnými meničmi, na ktoré sme zvyknutí v tejto cenovej kategórii. Skôr naopak, pretože niektorým klasikám dávajú pekne na frak. Jemné a decentné podanie s pekne prednesenou scénou sú ich hlavné výhody. Ak zablúdim do extrémnych hlasitostí a extrémne tvrdej hudby, tak ani tam nestratia príliš na svojej jemnosti a decentnosti. Kupodivu nestrácajú kontrolu ani nad týmto pásmom, i keď ZZ Top v ich podaní už nemá tú drsnosť a ostrosť ako v prípade čisto analytickej referencie. Pásmo je proporcionálne podané, basy sú pomerne kontúrne a výšky dostatočne prezentné. Stredy v podaní speváckych vokálov sú ľahko čitateľné a bez škodlivého zafarbenia.

ZÁVER

Aj takéto meniče dokážu zaujať. Nekonvenčná technológia umožnila zmenšiť hĺbku meničov až na extrémnych 35 mm, čo otvorilo dvere do špeciálnych inštalácií. Teraz z fleku mi napadne dať ich hore do strechy a ďalší pár do dverí a máte dokonalú ilúziu reproduktorov presne v rovine posluchu. No takisto si ich viem predstaviť v pôvodnom a nevystuženom plató, kde za relatívne dostupný peniaz otvoria úplne inú dimenziu zvuku na zadných sedadlách. Je to špecialitka so všetkým, čo k tomu patrí. Ich maloobchodná cena je 5 490 Sk.

Autor: Dušan Demovič
Zdroj: AT magazín 05/2008