Recenzie | Reproduktory | EM-Phaser ECP25XT4

EM-Phaser ECP25XT4

11.08.2011
EM-Phaser ECP25XT4

Abeceda síce nepustí, ale aj tak tieto meniče dávam do testu ako posledné z dôvodu, že sú tak...

Abeceda síce nepustí, ale aj tak tieto meniče dávam do testu ako posledné z dôvodu, že sú tak trochu raritou. Nielen samotným technickým spracovaním, ale aj cenou, ktorá ostatným utiekla o pekných pár tisíc. Veď napríklad SAL VPRO 13S je lacnejší takmer štvornásobne (!!). Preto ani samotné hodnotenie nemôže byť priamo porovnávané s našou kategóriou 4-6 tisíc.

Ale pre zaujímavosť, resp. pre dilemu či investovať takmer deväť tisíc Sk do malých trinásť centimetrových meničov sú tu v teste a aj napriek ich značnému cenovému náskoku, ktorý sa pretavil do precíznej konštrukcie, ich skúsim porovnať s ostatnými.

Lakovaný kôš je už samozrejme odlievaný a jeho šestica ramien siaha až od membrány pod samotný magnet. Ramená sú zdvojené a v ich prázdnych priestoroch sú vložené jemne pletené kovové mriežky. Tie sú z dôvodu chladenia a odvetrania cievky aj pod spodným vlnovcom a svoje miesto si našli dokonca aj na krycích mriežkach rovnako s ôsmymi ramenami. Efektné, účinné a vtipné riešenie...

Dvojvrstvová cievka je navinutá na 25 mm polyamidovom nosiči s hliníkovým pomedeným drôtom. Membrána je z uhlíkovej tkaniny, špeciálny „double-roll“ záves je vyrobený z butylu. Pohyb membrány je z toho dôvodu lineárny v širokom rozsahu a ako sa zdá, tak aj veľmi pohotový.

Prípojné terminály sú v podobe imbusových skrutkovacích kovových prírub. Výškový menič pod perforovanou mriežkou ukrýva vychytávky ako neodýmium-feritový magnet, ferofluidové chladenie s nízkou viskozitou či hliníkové púzdro meniča. 25 mm impregnovaná hodvábna kalota je poháňaná hliníkovou cievkou s pomedením, navinutou na rovnakom hliníkovom nosiči.

Výhybka opäť patrí do kategórie sofistikovaných produktov, pretože pod elegantným krytom ukrýva dve vzduchové cievky, dva kondenzátory (MPT, bipolar) a siedmych odporov (dve z toho sú žiarovky). Štvorpolohový jumper dovoľuje jemne odstupňovať útlm na výškach v rozsahu 0/-1/-2/-3 dB.

Zvukové podanie

Tieto klenoty nezostali svojej cene a ani konštrukcii dlžné naozaj nič. Hneď z úvodu spustili doslova vypaľovačku všetkého, čo som len do nich „natlačil“.

Či už to bola jemná klasika alebo desný a zúrivo vybudený tanečný odrhovák či hip hop, všetko zvládali s dobrou presnosťou, dynamickou rezervou a s nadhľadom. Tento set je doslova all rounder, pretože v dobrej kvalite podá všetky žánre. Dynamická rezerva zabezpečí aj vyššie akustické hladiny, takže nie je čo riešiť.

Jedinou malou výhradou z hľadiska prísne neutrálneho podania je fakt, že tieto meniče si stredné pásmo s vokálmi, klavírom či sláčikmi mierne prifarbujú na svoj obraz. Pozor však, nie je žiadne zastretie pásma, ktoré sa vytýka slabším, proste set EM-Phazer je natoľko sebavedomý a silný v podpätkoch, že si hudbu jednoducho spraví na svoj obraz. Podotýkam, že na veľmi pôsobivý obraz, ktorý sa určite bude páčiť mnohým.

Ak tento set nebol mimo súťaž z dôvodu vysokej ceny, určite by zobral palmu víťazstva. Ak bude raz test „osemtisícoviek“ má veľké šance...

Cena: 8490 Sk

Autor: Duša Demovič
Zdroj: AT magazín 11/2008