Recenzie | Reproduktory | JBL P6560C

JBL P6560C

11.08.2011
JBL P6560C

Na prvý pohľad možno obyčajné reproduktorové meniče, ale bližšie preskúmanie objaví veľmi...

Na prvý pohľad možno obyčajné reproduktorové meniče, ale bližšie preskúmanie objaví veľmi sofistikovane riešenie membrány. Tá je z titulu svojej konštrukcie polopriesvitná, takže stačí zopár modrých LED diód zo zadnej strany a Vaše dvere budú hneď zaujímavejšie...

No nie len to je ich hlavnou výhodou... skrývajú v sebe oveľa vyšší potenciál než len efekt. Veď priesvitná membrána tu už bola u rôznych výrobcov viac krát, ale všetko to boli produkty vyrobené z polypropylénu, kde však pokrivkávala mechanická pevnosť. V týchto meničoch je použitá patentovaná „Plus One“ voštinová konštrukcia, čo v praxi znamená dve veľmi tenké vrstvy sklo textilného laminátu medzi ktorými je priečne uložená vrstva podobná včeliemu plástu. Tým sa dosahuje vynikajúci pomer mechanickej tuhosti a hmotnosti. A to je u membrány vždy potrebné, aby bola čo najtuhšia pri čo najnižšej hmotnosti. Pružný gumený záves je vzhľadom na membránu priam povinnosťou a pevný kôš rovnako. Ten síce nie je odlievaný, ale svojím profilovaním je dostatočne pevný a vďaka šedému eloxu aj na pohľad veľmi príjemný. Magnet pozostáva z masívnej feritovej obruče a dvojice pólových nádstavcov a stredového otvoru na odvetranie priestoru pod kopulkou. Zaujímavosťou je neprítomnosť výstupných svoriek, ktoré sú nahradené dvojicou vodičov zakončených plastovým nadstavcom so skrutkovacími svorkami. Impedancia cievky je 2 Ohmy a výkonovo sa menič prezentuje hodnotami 90/270 Watt známej dvojice trvalý/maximálny výkon. Citlivosť je pomerne vysoká (94 dB), takže na slušné rozhýbanie budú stačiť aj menej výkonné konce. Rozsah je deklarovaný v rozsahu 45 Hz až 23 kHz. Výškový menič je po mechanickej stránke vo veľmi malom balení, avšak jeho hmotnosť prezrádza čosi o zodpovednej konštrukcii a poriadnom magnete. Technológia „Edge Driven“ je použitá pri 1“ membráne a cievke s veľkým priemerom (magnet je vo vnútri cievky). Nad hodvábnou impregnovanou kopulkou je pevne nasadený kryt z perforovaného a tvarovaného plechu. Výhybka pozostáva zo šiestich komponentov plus prepínač citlivosti pre výškovú sekciu -6 dB, a je celá ukrytá v plastovej krabičke s priehľadným krytom. V balení nájdete bezpočet drobností od vaničiek cez inštalačné kríže až po molitanové samolepiace pásy. Predné mriežky sú takisto v niečom zaujímavé, pretože na plastovej obruči majú s malým odstupom naskrutkovanú jemnú perforovanú mriežku s pomerne veľkým otvorom v strede.

ZVUKOVÝ PREJAV

Po rýchlokurze zahorovania nastupuje fáza posluchu, výsledkom ktorej je celková spokojnosť. Meniče produkovali vcelku prijateľný zvuk s dobrou dynamikou a sviežim naturelom. V danej cene je to príjemné konštatovanie, pretože konkurencia je veľmi pestrá ale nie vždy až tak dobrá. Ľahká a pevná membrána dokáže podať dobrý výkon a s ľahkosťou premeniť elektrický signál na vlnenie zvuku. Basové podanie je pomerne objemné a plastické, stredy najlepšie preveria vokálne partie, kde farba hlasu nie je nijak zastretá. Najvyššie pásmo je charakteristické jemným a nenásilným naturelom bez drsných a suchých výšok. Pri dodržaní všetkých zásad správnej montáže do auta (zatlmenie, pevnejšia ozvučnica, poriadny zosilňovač a vodiče...) vám tieto meniče prinesú podstatné rozšírenie zvukového obzoru v aute. A keď sa do toho ešte pridá už spomínané LED osvetlenie, tak domáca dizajnová inštalácia je na svete a to bez extrémne vysokých nákladov. A radosť bude o to väčšia.

Cena: 5 990 Sk

Autor: Dušan Demovič
Zdroj: AT magazín 06/2008