Recenzie | Reproduktory | Mac Audio Pro Flat 2.16

Mac Audio Pro Flat 2.16

11.08.2011
Mac Audio Pro Flat 2.16

Nejedenkrát sa ma známi pýtali, aké repro by som im odporučil do Fabie, aby vylepšil hudbu. Ako...

Nejedenkrát sa ma známi pýtali, aké repro by som im odporučil do Fabie, aby vylepšil hudbu. Ako prvé ma vždy napadli Carpower Neoset 165, avšak ich cena je 5000 Sk a ešte k tomu si vyžadujú zosilňovač, nehovoriac o komplikovanej inštalácii kvôli výhybke, dvojcievkovému stredobasu a masívnej výškovej kalote. Sinus Neo či Impulse FC 426 sú pre mňa na druhej strane veľkým kompromisom. Ale ak chcete niečo jednoducho namontovateľné, priamo na rádio ale aj zosilňovač s výkonom do 80 W na kanál, mám pre vás ideálnu voľbu za zaplatiteľné peniaze. Je ňou nová séria Pro Flat z produkcie Mac Audia.

KONŠTRUKCIA

Normované šasi stredobasu je z plechového výlisku plytkého dizajnu, ktorý zabezpečuje montážnu hĺbku len 45 mm. Pohon dostal na starosť klasický feritový magnet s vysokým sýtením, ktorý je ukrytý v útrobách koša. Enormne ľahká a zároveň dostatočne tuhá je poplastovaná celulózová membrána, ktorú prichytáva polyuretánový záves. Prachovka vypuklého tvaru je z polypropylénu. Vysoké frekvencie reprodukuje 19 mm kalota s titaniom potiahnutého polykarbonátu, pričom v príslušenstve nájdete plasty pre zapustenú, aj povrchovú montáž a vďaka bajonetovému uloženiu ju viete aj dodatočne smerovať. Výhybka s deliacou frekvenciou 3400 Hz je umiestnená v miniatúrnej plastovej krabičke, a tak s jej umiestnením nebude absolútne žiadny problém. Pokarhať by som mal absenciu prípojných terminálov na výhybke či možnosť útlmu, ale za dané peniaze som radšej, že preinvestovali peniaze na kvalitný stredobas a zladenie setu. Z technických parametrov musím spomenúť vysokú citlivosť 91 dB a zatažiteľnosť 70 W RMS a 250 W v špičke.

ZVUK

Keď som im doprial dostatok času na rozohranie, predviedli v rámci ceny neuveriteľné výsledky. Vysoká citlivosť umožní ich napojenie na kvalitné autorádio, ale vďaka nekompromisnej zatažiteľnosti sa nebudete musieť báť ani tomu slušne vypekať cez zosilňovač, čo nakoniec dokázal aj Nick König, ktorý sa ich nebál osadiť do show caru (viď minulé číslo). Sám som sa divil, keď stredobas zvládal rovnaké hlasitosti ako pri väčšine komponentných repro v teste z minulého čísla. A tak, ak ich odbremeníte od subbasov a zvolíte deliacu frekvenciu na cca 50÷80 Hz, vychutnáte si ich aj poriadne nahlas, aj keď ani pri práci v celom frekvenčnom pásme ich tak rýchlo do limitácie nedostanete. Stredy sú dostatočne otvorené a ponúkajú primerane dávkované informácie, pričom sú muzikálne a neunavujú. Prekvapujúco dobre si vedie pásmo stredobasov, ktoré je v triede slimov neskutočne plné a objemné. Limitáciou pri vysokých hlasitostiach je výška, ktorá by si zaslúžila niekedy aj útlm, ale to viete vyriešit korekciami, aj keď väčšina autohifistov má tendenciu si pridať na týchto frekvenciách a tak im to bude vyhovovať. Vychutnať si tak budete môcť širokú škálu nahrávok od 50 Centa, cez Faithless až po Lennyho Kravitza.

ZÁVER

Sú mojim novým favoritom v cenovo dostupných slimových komponentných reproduktoroch a rozhodne sa oplatí priplatiť si nejakú tú stovku navyše voči konkurencii.

Autor: Róbert Machán

Cena: 2990 Sk

Zvuk (max. 40 bodov)13
Max. príkon (max. 30 bodov)13
Konštrukcia (max. 20 bodov)7
Výbava (max. 10 bodov)7
Spolu (max. 100 bodov)40

+ zatažiteľnosť, pomer cena/výkon, dobré podanie stredobasov a stredov
— káblová výhybka bez útlmu