Recenzie | Reproduktory | Vibe Black Air (2)

Vibe Black Air (2)

11.08.2011
Vibe Black Air (2)

Ak vám značka Vibe donedávna nič nehovorila, nebojte sa, neboli ste sami. O to zaujímavejšie je...

Ak vám značka Vibe donedávna nič nehovorila, nebojte sa, neboli ste sami. O to zaujímavejšie je vždy predstavenie nového produktu, pretože sa začína od „čistého stola“. Žiadne predsudky, očakávania či podvedomé zvýhodňovanie. Ide skutočne len o zvuk, dizajn a kvalitu.

Tieto anglické kúsky sa hneď po rozbalení prezentovali veľmi sebavedomo. Masívy odlievaný kôš je sústružený na upevňovacej obrube, ako aj na dosadacej ploche. Zaujímavo tvarovaná rebrá sú „natiahnuté“ až cez magnet, na spodnej ploche dokonca vytvárajú výstupky s ozdobne zabrúsenou hranou. Dohromady s pólovými a pochrómovanými nástavcami magnetu tak vzniká pôsobivá kombinácia, ktorú je aj škoda skrývať pod plató. Čelná strana sa taktiež vyznačuje zaujímavým dizajnom, pretože žltá kevlarová membrána je obrúbená vysoko lesklým gumeným závesom. V strede je nalepené perforované hliníkové medzikružie. Stred membrány je zakrytý strieborným plastom, ktorý je demontovateľný, a na jeho miesto môže prísť výškový menič. Takže koax či komponent v jednom balení. Z tohto dôvodu sú na bočnej strane hneď dve dvojice prípojných terminálov vybavených skrutkami. Jeden pripája stredobas a druhý má potiahnuté vodiče až do stredu membrány, kde sa na bajonetový záves vrátane vodivých konektorov pripája už spomenutý výškový menič. Ten je osadený do rovnako liatinového krytu (!!) s dizajnovo identickým sústruženým okrajom. Hodvábna kopulka má priemer 20 mm a to je tak asi všetko, čo sa o nej môžeme dozvedieť z manuálu. Ten o materiáloch ani parametroch veľa nehovorí, zato je tu kompletná tabuľka s hodnotami Sd, Md, BL, Qms, Qts, SPLo (89 dB) alebo napr. Vas (15,6). Na striebornom kryte stredobasu je síce vylisovaný údaj výkonu 380 wattov, ale spôsob a podmienky, za akých tento výkon namerali, chýba. Čo však týmto meničom nechýba – a nie je až také bežné – sú pribalené špeciálne ploché vodiče s označením „Vibex FlatFlex OFC high definition“. Takže nie je potrebné ich dokupovať. Výhybka je umiestnená v kruhovom plastovom obale, pod ktorým je dvojica vzduchových cievok, jeden bipolárny a druhý MKT kondezátor. Dva drôtové odpory a prepínač citlivosti výškového pásma 0/-3db uzatvárajú jej opis. Rozbaľujem teda „high definition cable“, zapájam meniče a po zahorovaní idem na...

ZVUKOVÉ PODANIE

Pomerne tuhý záves sa na začiatku dá počuť lenivým a „zahuhňaným“... basom. Výšky sú priam výborné, stredy relatívne čisté, len od momentu, kedy treba pohnúť membránou, začína prepad v kvalite. To sa však dalo predpokladať, pretože zaujímavo pôsobiaci záves nebude s gumy, ale pravdepodobne zo syntetického materiálu. Jediným univerzálnym všeliekom je, a vždy aj bude, poriadne rozohranie. Nakladám, čo sa teda do nich zmestí, a nechávam ich celý deň pracovať. Prvý postreh je zvláštne svišťanie vzduchu pri sínus 25 Hz, ktoré ma na svedomí perforované okrasné lemovanie stredovej kopulky. Ak uvažujete o poriadenej pare a dávate tieto reproduktory pod mriežku, lepšie bude tieto ozdoby odstrániť. Rozohranie zanecháva svoje jasné stopy a basové podanie naberá na kontúrnosti apresnosti. V závere testovanie to už je o úplne iných meničoch než na začiatku. Silné a veľmi dynamické podanie dokáže vtiahnuť do deja. Výkon je značný a ani v najvyšších hlasitostiach nestráca menič prehľad nad celkovým hudobným dianím. Celkové podanie sa však v tomto režime odkláňa od analytickej presnosti a je podstatne tvrdšie, než by sa dalo čakať. To môže byť výhodou pre tvrdšie žánre, ktoré si v týchto meničoch vyslovene prídu na svoje. Naproti tomu ani klasika v podaní husľového kvarteta nie je na zahodenie, pretože v rozumných hlasitostiach je podanie frekvenčne vyrovnané a priestorovo pomerne otvorené. Vokály znejú jasne a bez zastretia, výšky sú dostatočne prezentné (lepšie je na výhybke zaradiť – 3 dB) a basy už fungujú dobre. Nie síce špičkovo, ale predpokladám, že dôkladným niekoľkotýždňovým zahorením to bude možno adept na top vo svoje cene. V každom prípade svojmu budúcemu majiteľovi prinesie set Vibe Black Air množstvo hudobných zážitkov a verím, že aj pozitívnych prekvapení.

Autor: Dušan Demovič