Recenzie | Reproduktory | Vibe Black Air 5

Vibe Black Air 5

11.08.2011
Vibe Black Air 5

Názov BlackAir je vzhľadom na jasne žltú membránu trochu mätúci, ale v testovaní to nehrá žiadnu...

Názov BlackAir je vzhľadom na jasne žltú membránu trochu mätúci, ale v testovaní to nehrá žiadnu rolu. V rukách mám totiž ďalší dizajnovo dobre prepracovaný menič. Odlievaný kôš v tmavom eloxe je elegantne skombinovaný s jemnými brúsenými linkami. Magnet je súčasťou koša, pretože bočné ramená zvyčajne končiace pri magnete ho tento krát obopínajú až na zadnú stranu.

Riešenie hodné hi-tech triedy

Laminátová voštinová membrána s dvomi tenkými vrstvami, ktoré sú oddelené perforovanou vrstvou v tvare včelieho plastu.

Záves je vyrobený z butylu a je na začiatok pomerne tuhý, čo bude vyžadovať dlhšie zahorovanie.

Stredová časť je zložená z odnímateľného plastového krytu a ozdobného hliníkového medzikružia. Na miesto stredovej časti sa dá umiestniť výškový menič, pre ktorý sú už predpripravené aj káble a bajonetové úchytky aj s konektormi. Stredová ozdoba je síce pekná, ale pri dynamickejších pasážach s maximálnym zdvihom membrány môže svojim tvarom spôsobovať rušivé „syčanie“ vzduchu v okolí stredu membrány.

Skrutkovacie konektory sú už v počte dva páry na kus, čo znamená že prerobenie na koaxiál je naozaj jednoduché.

Výšková časť je uzavretá v peknom odlievanom kryte, ktorý dizajnovo korešponduje so zostatkom sady. Priemer 20 mm a hodvábna impregnovaná kalotka sú jediné informácie dostupné z technických údajov. Na inštaláciu do stredobasového meniča je potrebné demontovať výškový menič z odlievaného krytu ako aj z plastovej vaničky, v ktorej je pomerne tuho zasadený.

Výhybka v kruhovom kryte obsahuje dve vzduchové cievky, dva kondenzátory a dva výkonové odpory. Vypínač dáva možnosť zaradiť útlm –3 dB do cesty výškovému pásmu.

Zaujímavosťou tohto balenia je to, že obsahuje aj špeciálne ploché káble vyrobené z chemicky čistej medi.

Zvukové podanie

Opäť ďalšie slušné meniče. Dobrý basový základ, pekné a transparentné stredy a výšky, ktoré svojím podaním nestresujú. Vďaka dobrému závesu a pevnej membráne dokážu tieto reproduktory do testovacej ozvučnice zahrať v pásme vyšších basov pekne silno, presne a bez doznievania.

Vokály sú dobre čitateľné, i keď idem do úplných detailov, tak mierne zafarbenie smerom k menšej vzdušnosti je tu badateľné. Útlm na -3 dB je priam povinnosťou, pretože v opačnom prípade sú výšky príliš prezentné a zrnité. Ale zasa pre niekoho sú práve také žiadané.. veď aj tak väčšina pridáva na rádiu korekcie. So zaradeným útlmom sú činely a iné perkusie viac na uzde a ovládajú sa k celkovému prospechu podania.

Možno ešte posledným detailom je, oproti víťazovi, slabšia priestorovosť, ale to už je údel väčšiny. Na druhej strane zasa znesú a podajú aj extrémny výkon, takže pre kuričov ďalšia možná voľba.

Cena: 4990 Sk

Autor: Duša Demovič
Zdroj: AT magazín 11/2008