Recenzie | Reproduktory | VIETA ML-693

VIETA ML-693

11.08.2011
VIETA ML-693

Španielska Vieta si v minulom teste oválov do 3000 Sk počínala viac než úspešne, pretože PW séria...

Španielska Vieta si v minulom teste oválov do 3000 Sk počínala viac než úspešne, pretože PW séria si odniesla víťazstvo v teste a najlacnejšie VP-čka získali ocenenie „Výhodný nákup". Séria Millennium je hierarchicky 2 najvyššou a tak som od nej samozrejme očakával ešte lepšie výsledky.

Základom je plechový kôš so 4 rebrami a povrchovou úpravou z čierneho chrómu, ktorý nesie masívny magnetický systém o priemere 120 mm. Polypropylénová membrána je z vrchnej strany upravená pokovením a jej uchytenie zabezpečuje kvalitný butylový záves. Stredné a vysoké kmitočty majú v područí 25 mm kalotový menič s titanovou membránou a 19 mm výškač pripomínajúci konštrukciou tlakovú kalotu (obdoba ako pri DVD Audio séria od MAC Audio). Mriežka je v tomto prípade akceptovateľným kompromisom medzi dizajnom a funkčnosťou. Vynikajúcim nápadom výrobcu, s ktorým som sa doposiaľ nestretol je plastový výlisok, ktorý ak naskrutkujete zo spodnej strany (kolega ho nazval kvetináčom), dokonalo chráni reproduktor pred mechanickým poškodením. Pozor však na skutočnosť, že montážna hĺbka narastie z 82 mm na 95 mm.

ZVUK

Keď som si ich prehodil po Pioneeroch či Blaupunktoch, zvuk sa dostal do úplne iného levelu.Po prezentnosti sykaviek nebolo ani slychu a basgitara či bicie získali nekutočný objem. V prednese najnižšieho pásma si s nimi zadá jedine Mac Audio a Sinus Live. Jedinú výčitku mám voči plechovým nástrojom ktoré boli svetlejšie ako v skutočnosti a rezervy sa snáď nájdu ešte v dynamike či uzavretejších stredoch. Ak si však zakladáte na objemnom a hlbokom base či vysokej zaťažiteľnosti sú rozhodne jedným z troch favoritov testu.

Prevzané z časopisu auto-hifi 4/2006