Recenzie | Reproduktory | VIETA VP-693

VIETA VP-693

11.08.2011
VIETA VP-693

Táto španielska firma sa stála známou a obsadila mnoho tituliek car audio magazínov vďaka rumunským...

Táto španielska firma sa stála známou a obsadila mnoho tituliek car audio magazínov vďaka rumunským hosteskám na poslednej výstave Car+Sound v Sinsheime. My sme sa s ňou doteraz stretli len testoch reproduktorov strednej a vyššej strednej triedy, ale ich produkty sú aj za ľudové ceny, čo dokazujú aj tieto ovaly z najlacnejšej VP série.

Konštrukčne sú šedým priemerom, pričom opustili blikátka, či iné cirkusové maniere a vsadili na overenú čiernu polypropylénovú membránu, ktorá je vďaka konkávnemu tvaru tuhá, záves z buty-lovej gumy (najlepšie čo môže byť), plechový kôš a 85 mm feritový magnet. Prenos stredov dostal do kompetencie 52mm menič s papierovou membránou impregnovanou strieborným nástrekom a výšky ostali na 22mm piezo reproduktore. Ochrannú mriežku tvorí v tomto prípade kombinácia plastu a perforovaného plechu.

ZVUK

Po zvukovej stránke sa prezentujú objemným a dostatočne hlbokým basom a mierne potlačenými stredmi. V priamom porovnaní s Blau-punktom majú nižšiu citlivosť, ale zato objemnejšie a plastickejšie basy, aj jemnejšie výšky. Potlačenejšie a neukričané stredy zabezpečia ich počúvateľnosť aj pri dlhom a hlasnom po-sluchu a prekvapila ma aj slušná zaťažiteľnosť, ktorú výraznejšie predčilo jedine Boss Audio a drahšie Viety (takmer sa vyrovnali MAC Audio či SAL). Plusom je aj cena ktorá je teraz akciovo znížená z 2990 Sk na 1990 Sk a ako pozornosť dostanete tričko.

Prevzané z časopisu auto-hifi 4/2006