Recenzie | Zosilňovače | Hertz EP 2X

Hertz EP 2X

11.08.2011
Hertz EP 2X

Firma Elettromedia si zobrala moje slová k srdcu a konečne ponúkla aj vzákladnej sérii zosilňovačov...

Firma Elettromedia si zobrala moje slová k srdcu a konečne ponúkla aj vzákladnej sérii zosilňovačov Hertz EP, výkonný 2-kanálový a 4-kanálovýmodel. Oba prvé kúsky, ktoré sa dostali na náš trh hneď putovali doredakcie aby sme ich prevetrali a výsledky, ktoré predviedli, násnenechali rozhodne chladnými.

Aby ste ich rozlíšili od klasiky, dostali koncové označenie X, čo satýka dizajnu a konštrukcie, zastal zachovaný masívny skelet zhliníkovej zliatiny s bočným rebrovaním, s povrchovkou z antracitovéhonástreku s perleťou, ktorá dodáva dizajnu znak elegancie adôveryhodnosti, spolu s plastickým logom.

Vnútorná konštrukcia Savyznačuje čistotou prevedenia a obsahuje dvojvrstvový plošný spoj shrúbkou medenej vrstvy 70um. EP 2X používa 3-páry Sankenov TO3P(2SC32S4/2SA1303) na kanál, nehovoriac o dvoch toroidnýchtransformátoroch na zdroji, s celkovou filtračnou kapacitou 13,2 mF amasívnych pásových prepojoch, ktoré zabezpečia minimálne straty. No arovnako precízne je prevedený aj 4-kanálový model, ktorý však používa2- páry výkonových tranzistorov na kanál, samozrejme opät’ z produkteSanken. Plusom sú aj masívne odlievané a poniklované terminály prerepro či napájanie, ktoré sú pájkované priamo na plošný spoj.

VÝBAVA

Pravá strana je osadená kvalitnými poplastovanými dutinkovýmiterminálmi pre napájanie, do ktorých vojde kabeláž s prierezom 20 mm² arepro terminály pojmu maximálne 10 mm². Trojica 30 A poistiekpotvrdzuje výkon 2x220 W, resp. 1X700 W v premostení.

Nastavovacieprvky sú osadené na náprotivnej stene, a okrem vstupného páru cinchovtu nájdete aj vysokoúrovňový vstup a potenciometre pre nastavenievstupnej citlivosti LP/HP filtra, v rozsahu 40÷400 IHz, či variabilnúbasovú korekciu Boost s účinnosťou 0÷12 dB na frekvencii 45 Hz. Vprípade využitia LP režimu, nechýba ani možnost zmixovania l’avého apravého kanálu.

ZVUK

Nedalo mi to, a ako prvé som si ho pripojil k Morel Hybrid Ovation.Výkonová rezerva nemala problém nenasýtenými stredobasmi a poriadne ichprevetrávala, pričom ste získali dojem, že hlasitosť nemá konečnúúroveň. Vynikajúco na tom bolo pravo-ľavé priestorové zobrazenie, alepo priamom porovnaní Audisonom LRx boli citeľné rezervy v hĺbke scény arozlišení nástrojov, to je však zosilňovač za viac ako dvojnásobokceny.

Čo sa týka informácií, boli dobre dávkované a zosilňovač sanesnažil pútať pozornost’ zbytočným zvýraznením niektorého zfrekvenčných pásiem, a tak bol zvuk dlhodobo počúvatel’ný. Okremkvalitných nahrávok sto tak voči high-endovým kúskom dokázali počúvaťaj komerčné nahrávky a kvalitné MP3-ky. Jeho chvíľa však prišla ked’som napojil basáky. Ako prvé skúšam GZRW 2X5-AL, ktorý napniekzatažiteľnosti 500W RMS zvládal maximálky 5 neskutočnou kontrolou aprekreslením.

Rytmus, Eminem, Dr.Dre, či lndy&Wich znelineuveritel’ne kladivovo a bas išiel zo suterénu. Potom som mu priťažila zapojil náročnejší Hertz HX300. Aj s týmto kúskom si poradilexcelentne, pričom držal membránu pevne v rukách. Impulzívnosť spojenás plným zvukom, dala vyniknút už aj akustickým skladbám a zmlsol som siaj pri rockových nahrávkach. Čo sa týka kontroly prekreslenia basu,pácil sami pri stredných hlasitostiach na spomenutých woofroch viac,než monoblok EP ID, aj ked’ samozrejme budete oklieštení výslednouimpedanciou woofra 4 Ω.

Róbert MachánHertz EP 2X
Cena9 990,- Sk
Zvuk (max. 40 bodov)21
Výkon max. 30 bodov)23
Konštrukcia (max. 15 bodov)8
Výbava (max. 15 bodov)8
Spolu (max. 100 bodov)60

+ konštrukcia, vysoký výkon, prekreslený a akusticky plný zvuk, kontrola v subbasovom pásme
- chýba snáď len DO hlasitosti a subsonický filter