Recenzie | Zosilňovače | Hertz EP4

Hertz EP4

11.08.2011
Hertz EP4

Po dlhšej dobe sa mi do rúk dostavajú zosilňovače od firmy Hertz. Narozdiel od modelovej rady HP...

Po dlhšej dobe sa mi do rúk dostavajú zosilňovače od firmy Hertz. Narozdiel od modelovej rady HP je trieda EP ďaleko bližšia bežnémuzákazníkovi. Dizajnovo si aj táto trieda drží podobný vzhľad ako HPtrieda, no povrchová úprava chladiča je iná, aj označenie EP pod logomHertz hneď upozorní na príslušnosť k nižšej triede. No robustnosťchladiča ostáva.

Napájacie svorky ako aj repro svorky sú konštruované na použitievidličiek. Neviem či by sa až tak enormne predražili tieto zosilňovače,keby aspoň na napájanie boli použité dutinkové terminály. Zlepšila bysa manipulácia a hlavne by odpadol ďalší možný bod prechodového odporu(kábel-vidlička, vidlička- terminál).

 Na strane prípojných terminálovsú ešte 2 kusy 25A poistiek, ktoré tvoria jednu z ochrán zdrojazosilňovača. Druhá bočnica je signálová a obsahuje dve dvojicekonektorov cinch pre nízkoúrovňový vstup „low-in“ a dva konektory napripojenie vysokoúrovňových vstupov „high-in“. Protikusy týchtokonektorov s káblami sú v balení zosilňovača s náhradnými poistkami askrutkami na uchytenie zosilňovača. Na signálovej bočnici máme, okremvstupných konektorov, aj poten ciometre na nastavenie úrovne signálupre každú dvojicu vstupných konektorov zvlášť.

 Pre dvojicu označenú ako„A“ je tu prepínač filtrov HI-PASS/FULL/LO-PASS a k nim potenciometerna nastavenie deliacej frekvencie od 40 do 400 Hz@ 12 dB/oct. Predvojicu „B“ je tu tiež prepínač filtrov HI-PASS/FULL/LO-PASS apotenciometer na nastavenie deliacej frekvencie od 40 do 400 Hz@ 12dB/oct. Ďalej je pre tieto vstupy potenciometer s označením BOOST nazvýraznenie frekvencie 45 Hz od 0 do +12 dB. Medzi obidvomi časťami jeveľmi užitočný prepínač s označením B-Input, s ktorým si navolíme zdrojsignálu pre „B“ sekciu zosilňovača a to buď zo sekcie „A“ alebo priamoz konektorov v sekcii „B“. Vďaka tomuto prepínaču nám vypadávajú tzv.ypsilonky pre rozdelenie signálu, ak máme rádio len s dvoma výstupmipre zosilňovač. Na tejto bočnici máme ešte signalizačné Led-diódy nasignalizáciu stavov „ON“ a „SAFE“. No ale poďme sa pozrieť do vnútra.

Konštrukcia

Na prvý pohľad je už jasné, že si konštruktéri dali prácu pri návrhuplošného spoja. Uhladenosť súčiastok a presné rozmiestnenie naobojstrannej plošnej doske dáva tušiť skryté úsilie. Zdroj je klasickyjednojitý s dostatočnou filtráciou na vstupe 2 x 3300uF / 25 V.Konštrukcia je tvorená klasickým obvodom KIA 494, ktorý ma v sebeobvody na ochranu pri preťažení a jednosmerného napätia na výstupekoncového stupňa.

 Výstupnú filtráciu zabezpečujú dva kondenzátory4700uF/35V. Asi boli vypočuté moje pripomienky k nim, lebo už súvyrábané na 105 stupňovú teplotu okolitého prostredia namiestoklasických 85 stupňových. Ďalej je zdroj vybavený samostatnýmistabilizovanými zdrojmi napätí +15 V a -15 V pre napájanie operačnýchzosilňovačov vo vstupných obvodoch koncového stupňa.

Koncový stupeň je tvorený štyrmi samostatnými zosilňovačmi triedy AB.Vo vstupných obvodoch sú použité nové dvojité operačné zosilňovačeBA4560, ktoré majú väčší odstup signál/šum. Nameraný výkon je trochuvyšší ako udáva výrobca, ale je to možné tým, že bol zaťažený jeden,pripadne dva kanály.

 Osobne si myslím, že tento zosilňovač vo svojejcenovej kategórii sa nemá za čo hanbiť. Precízna konštrukcia ako ajvnútorné spracovanie nám dávajú záruku dobrého zosilňovača prenenáročnejších užívateľov a určite sa v prípadnom teste pobije skonkurenciou. Akciová cena: 6 590 Sk (normálna 7 990 Sk)


Róbert Siegel
Zdroj: AT magazín 06/2008