Recenzie | Zosilňovače | JBL radu GTO

JBL radu GTO

11.08.2011
JBL radu GTO

Značku JBL je zbytočné predstavovať. Predstaviť jej produkty, je všakveľmi užitočné. Najmä...

Značku JBL je zbytočné predstavovať. Predstaviť jej produkty, je všakveľmi užitočné. Najmä ak ide o nový ucelený rad siedmich zosilňovačovGTO, v ktorom sa snúbi inovatívny dizajn, dostatočný výkon a primeranácena. Za reprezentanta celého radu sme si vybrali najžiadanejšíštvorkanálový GTO 504.

Prvý nepochybne upúta nový a inovatívny dizajn. Nízka stavba z ťahanéhohliníkového profilu s čiernym eloxom navyše zvýrazňuje po stranách sazvažujúce rebrovanie, na ktorom je uchytená elegantná, rovnakohliníková mriežka.

Má nielen ochrannú, ale aj estetickú funkciu:nachádza sa tam biele obojstranné podsvietenie, ako aj stredové logo.Svetlo je veľmi príjemné a „mäkké“, takže určite prinesie zaujímavýpohľad do podvečerného kufra... :) Keďže je celý kryt zároveň ajchladičom, možno podstatne zvýšiť výkon z dôvodu dobrého tepelnéhovyžarovania. Novými sú aj vy sokovýkonné Direct-Connect terminály prespoľahlivé zapojenie väčších priemerov reproduktorových i napájacíchkáblov.

 Keďže v prípade GTO 504 ide o štvorkanálový zosilňovač, kdispozícii sú kompletné korekcie LP/HP/Flat so strmosťou 12 dB/oct.Deklarovaný výkon v triede AB je 55 alebo 75 W (RMS, THD<1%) nakanál a to podľa záťaže štyri alebo dva ohmy. Z toho jasne vyplýva ajstabilita do dvojohmovej záťaže. Takýto výkon dokáže v priestore autauž pomerne slušne zahrať. Ako ideálna sa javí kombinácia GTO 504 doštyroch satelitov, resp. dva satelity a jeden subwoofer do mostíka. Akby vám však ani táto porcia wattov nestačila, nezúfajte: k dispozíciije aj štvorica linkových výstupov, ktoré sú spracovanépredzosilňovačom. Zapojiť viacero zosilňovačov do kaskády teda nie jeproblémom. Celá elektronika bola navrhnutá s úmyslom poskytnúťužívateľovi čo najviac zvukovej kvality. Najkritickejším miestom jevždy napájanie, a preto sú v rade GTO použité dostatočne dimenzované adostatočne výkonné zdroje.

Zanechajme teraz predstavený štvor kanálový zosilňovač a poďme ďalej.Okrem neho rad obsahuje ešte výkonnejšiu a väčšiu verziu (GTO 1004, 4 x150 W/ 2 ohmy), ako aj dvojkanálový model prezentujúci sa výkonom 2 x110 W do 2 ohmov. Výbavou sú oba identické s päťstoštvorkou. Vyššiemieria 5-kanálový model (4 x 75 W a 1x 360 W) a všetky subwoofrovéjednokanálové modely (GTO 3501 s výkonom 350 W, 7001-700 W a 14001-1500 W), ktoré prichádzajú s patentom chránenou „Dynamic BassOptimization – DBO“. Tá kom binuje nízkofrekvenčný filter s variabilnýmzvýraznením basov. Rovnako aj diaľkové ovládanie subwoofra je dodávanék všetkým subwoofrovým zosilňovačom, ako aj k 5-kanálovému modelu.

Záver

Zvukové podanie na danú triedu je nadpriemerné, takže značka opäťobhájila svoju pozíciu. Ak vás niečo z tohto profilu zaujalo, takvedzte, že dostupnosť radu GTO je datovaná na polovicu decembra 2007.Ideálna príležitosť spraviť sebe či niekomu blízkemu s rovnakoudiagnózou „audiophilus perfectus“ radosť. Ceny za týchto elegánovzačínajú od 5 690 Sk za dvojkanál GTO752E a pokračujú 6 990 Sk zapredstavený GTO 504 a subwoofrový GTO3501E je za 6 490 Sk. Do desiatich tisícok sa ešte dostala dvojica GTO1004E a GTO7001E v cenebaťovských 9 990 Sk. Potom už cena stúpa adekvátne výbave a výkonu atak za 5-kanálový GTO5355E zaplatíte 11 990 a za 1,5- kilowattového„drobčeka“ v triede D 16 990 Sk.

Dušan DemovičZdroj: AT magazín 12-1/2008