Recenzie | Zosilňovače | RTO Stealth

RTO Stealth

11.08.2011
RTO Stealth

Od nemeckej firmy Ratho sme si v našom časopise predstavili kopecproduktov. Či už pod značkou RTO,...

Od nemeckej firmy Ratho sme si v našom časopise predstavili kopecproduktov. Či už pod značkou RTO, kde exceluje najmä pomeromcena/výkon, alebo pod populárnou Impulse, kde opúšťa hladinu low-endu asvojimi výrobkami atakuje vyššie levely, najmä kvalitným prevedením avýkonmi. Označenia ako Comp 6.5 alebo MW 310 či MW 1012 asi pozná každýpravoverný hifista.

Pod značkou Stealth sa objavujú produkty na pomedzí týchto cenovýchle-velov. Ešte spadajú do hornej hranice low endu, ale kvalitatívnezasahujú do vyššej triedy.Teraz prichádza trojica produktov sérieStealth, ktorá má ambície zamiešať poradím predaja. Ako prvý sipredstavíme subwoofer (teda skôr sub-wooferovú skriňu) Stealth XVB 300.

 Je to úplná novinka a mala by sa predávať za super cenu (predbežnýodhad je 2990 korún), ide o basref-lexovú ozvučnicu, akých sú stovky,avšak zopakujem: tu ide o pomer výkon/cena. Nedostávate teda „materiálv hodnote troch litrov", ale zodpovedne navrhnutú skriňu s kvalitnýmbasákom, basreflexom zaobleným na oboch stranách (už to je dôkaz, že tunejde o low end za každú cenu), a výborným basovým reproduktorom.

Rozmery skrine sú 45x35x37cm. Skriňa je osadená jed-nocievkovým30cm/l2" basákom s maximálnym príkonom 300W. Celá je vyhotovená zozajstnej MDF dosky, žiadna lacná drevotrieska. Frekvenčný rozsah20^500Hz je až až, doporučujem orezať LP filtrom niekde v okolí90-H20Hz.

 Kocku som počul hrať na veľmi lacnom dvojkanáli a bol somudivený, aký silný a hlboký bas to bol. Kvôli kvalitnej konštrukcii bysom však odporúčal trošku priplatiť a dať ku nej lepší a silnejšízošil, myslím, že sa náležité odmení správnymi basmi. Chystá sa ajaktívna verzia XVB300 Active, ktorá by mala byť za 4990 korún a ak budedostatočný výkon zabudovaného zosilňovača, tak pôjde o kategóriu„výhodný nákup". Osobne by som sivšak aj tak kúpil pasívnu verziu apozháňal by som slušný zosilňovač.

 Ak máte radi systém „všetko odjednej značky", tak ku sérii Stealth patrí aj ďalšia novinková dvojica:dvoj- a štvorkanálový zosilňovač pod názvami BL500 a BLI000. Ide ojednovaječné dvojčatá s identickým dizajnom, len inými proporciami. Obamajú pásmové priepuste ako zhora, tak aj zdola (LP/HP filter), takžeich môžete využiť na pohon subwoofera, ale aj na pre kompo repráky, čiovaly na zadnom plate. Dvojkanál disponuje 2x250W v špičke, alebo S00Wv premostení.

Stvorkanál to celé logicky zdvojuje, takže máme 4x250W,alebo mostíkových 2x500W. Dokáže pracovať aj v zmiešanom režime, takžedva kanály poháňajú ovaly v plate silou 2x250W a tretí a štvrtý kanálpo premostení bude veliť basáku špičkovým príkonom S00VV. Ide ošpičkové PMPO Watty, v sínusovom výkone odhadujem tých 2x|25, |x200W,čo je aj tak viac než dosť.

Dvojkanál nastupuje na trh s cenovkou 3390(ale momentálne ho v autohificlube - po novom už len „hificlube" -zoženiete o tri kilá lacnejšie, za 2990 Sk). Cena na stvorkanál nebolav čase uzávierky známa, odhadujem to na 3990, alebo 4490 Sk. V obochprípadoch by to bola veľmi zaujímavá cena, zosilňovače totiž sľubujúslušné parametre.

Prevzané z časopisu auto-hifi 4/2006