Recenzie | Zosilňovače | Zosilňovač Toxic

Zosilňovač Toxic

11.08.2011
Zosilňovač Toxic

Asi nikto v RTO netušil, aký skvelý ťah urobili s názvom novej série svojich produktov : Toxic. Takmer súčasne s uvedením tejto série, totiž milovaná/nenávidená Britney otriasla rebríčkami hitparád s rovnomenným singlom. A musím priznať, že keď o tejto sérii hovorím s kolegami, často zatiahneme : „toxííík"...No nemôžeme si pomôcť ...

A ak si o pár strán ďalej môžete všimnúť že v teste štvorkanálov dostal model Toxic 800 ocenenie „výhodný nákup" pri cene 5990 Sk, tak odporúčam nalistovať stranu 2 a 3, kde si v autohificlube môžete všimnúť ešte väčšiu pecku: výkonnejší model Toxic 1000 za 4440 Sk A keďže je čas prázdnin, akcia bude platiť až do ich konca. Ak vám stačí dvojkanál, tak model Toxic 500 máte za baťovských 3330 korún No a nadávajte na akcie!

Celá séria zosilňovačov Toxic pozostáva z uceleného radu ôs mych (!) modelov (pekne napoly: štyri dvojkanály, štyri štvorka-nály), a pokrývajú tak výkonové spektrum v nebývalo podrobnom rozsahu. Skutočne si nepamätám, že by niektorá značka ponúkala osem modelov v jednom modelovom rade.

Na slovenskom trhu ide o pomerne zbytočný prepych, avšak niet nad možnosť širokého výberu...Pri podrobnom skúmaní však zopár odlišností nájdeme. Modely TX-400, 600, 800, 1200, 1500 a 1600 majú high/low pass priepuste v rozsahu 40-400Hz, a Bass Boost prepínateľný v rozsahu 0, 6 a 12dB. Modely, ktoré sú v autohificlube (TX-500 a TX-1000) majú výhybky od 40Hz do 250 Hz, čo je podľa mňa plne postačujúce (aj tak sa „rezanie" frekvencií odohráva v pásme 80-150Hz).

Hlavným rozdielom je však RCA výstup v týchto modeloch. Načo je to dobré? Na tzv. kaskádovité zapojenie. Ak chcete mať v aute povedzme tri zosilňovače, ale výstup z rádia je len na jeden pár RCA konektorov, tak máte malý problém. Samozrejme, dá sa to riešiť tzv. Y--rozdvojkami, ale každý, kto to niekedy skúšal vie, že pri rozdvojení, alebo dokonca roztrojení signálu sú jednotlivé signály slabšie, čo vedie ku slabšiemu zosilneniu. Niekedy sú tieto rozdiely veľmi markantné! Ak však má zosilňovač aj RCA výstup, je väčšinou riešený tak, že poskytuje plný signál a umožňuje tak zapojenie zosilňovačov za sebou do kaskády.

Môžete tak z jedného výstupu RCA z rádia mať napájané predné aj zadné reproduktory, plus dajme tomu štyri subwo-ofery, každý s vlastným zosilňovačom. Určite to nevyužije každý zákazník, avšak v poslednej dobe máme práve takéto problémy dosť často a musíme to riešiť spomínanými rozbočovačmi (rozdvojkami) signálu.

Spomínané dva modely Toxic sú určené práve pre takéto prípady. Navyše ich cena hovorí jasnou rečou: ., „no nekúpte to za ty peníze"... Zvukové vlastnosti patria tiež ku príjemným prekvapeniam, vzhľadom ku cene, za akú sa predávajú. Veľmi slušný priestor a výborne podanie stredov a výšok je v tejto cene skôr výnimkou.

Ak ste basový fanda a chcete využiť sériu Toxic na pohyb nejakého subíka, tak vám odporúčam skôr niektorý zo silnejších dvojkanálov, ktoré dokážu v mostíkovom zapojení poskytnúť veľmi vysoké čísla vo Wattoch. V každom prípade sériou Toxic priniesla firma Ratho na náš trh zosilňovače s výbornou výbavou a veľmi zaujímavými cenami.

Prevzané z časopisu auto-hifi 4/2006